Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Przestępczość morska nadal stanowi zagrożenie dla załóg

2019-10-23

Piractwo i rozboje - często z użyciem broni - w wielu "zapalnych" punktach świata, nadal stanowią zagrożenie dla załóg. Najbardziej niebezpiecznym obszarem, w którym odnotowuje się napady i rozboje pozostają wody u wybrzeży Afryki Zachodniej, jednakże ostatnie incydenty zgłaszane do Międzynarodowego Biura Morskiego (International Maritime Bureau) i całodobowego Centrum Zgłaszania Piractwa (24- hour Piracy Reporting Centre) wskazują na gwałtowny wzrost przestępczości w południowo- wschodniej Azji.

  •       27 sierpnia miały miejsce dwa napady na pokładzie masowca zacumowanego w Sandakan (Malezja). Po podniesieniu alarmu złodzieje uciekli z mieniem zabranym ze statku. 
  •          25 sierpnia uzbrojeni mężczyźni zostali dostrzeżeni na pokładzie tankowca zakotwiczonego 17 mil morskich od Bandar Penawar, Johor (Malezja). Podniesiono alarm a gdy rozległy się gwizdki załoga zdołała ukryć się w kabinach. Napastnicy uciekli kradnąc tratwę ratunkową i inny sprzęt statkowy. 
  •         22 sierpnia dwóch uzbrojonych złodziei wdarło się na pokład masowca przygotowującego się do rzucenia kotwicy w Belawan (Indonezja). Zagrozili wachtowemu nożem i związali go. Wyrwali jego walkie-talkie i uciekli.
  •         20 sierpnia pięciu uzbrojonych w noże złodziei weszło na pokład holownika zakotwiczonego w Batam (Indonezja). Podniesiono alarm i załoga zdołała wezwać lokalne władze, które przybyły na statek w celu przeprowadzenia dochodzenia. Okazało się, że skradziono części zamienne do urządzeń pokładowych i maszynowych.
  •         17 sierpnia piraci wdarli się na tankowiec 50 mil morskich od Brass (Nigeria). Gdy rozległ się alarm załoga zdołała się zabarykadować a kiedy patrolowa łódź nigeryjskiej marynarki wojennej dotarła na miejsce stwierdzono, że piratów nie ma już na pokładzie.
  •       14 sierpnia na pokładzie statku dostawczego cumującego w Federal Ocean Terminal, Onne (Nigeria) zauważono złodzieja kradnącego własność statku. Załodze udało się zamknąć go w jednym z pomieszczeń a następnie przekazać go władzom, które zabrały go na brzeg w celu przesłuchania i dalszego dochodzenia.
  •        11 sierpnia zauważono dwóch złodziei uzbrojonych w noże, którzy próbowali włamać się do sterówki kontenerowca zakotwiczonego w Phuoc Long (Wietnam). Zaalarmowano całą załogę, która zdołała się zebrać i złodzieje uciekli z pustymi rękami.

Wszelkie ataki i podejmowane próby ataków powinny być zgłaszane do pracującego 24 godziny na dobę Centrum Zgłaszania Piractwa (PRC) pod numerem telefonu: 603 2031 0014 lub mailem : imbkl@icc-ccs.org

 

Artykuł ze strony internetowej "ITF Seafarers' Rights"