Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

ITF i ETF wzywają operatorów statków do oddania pracownikom portowym prac przy mocowaniu ładunków

2020-02-26

19 lutego br. Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) i Europejska Federacja Transportowców (ETF) wezwały operatorów statków do oddania prac przy mocowaniu ładunków pracownikom lądowym w portach.

11 lutego, podczas sztormu w trakcie rejsu z Kotki w Finlandii do Rotterdamu,  z holenderskiego kontenerowca  OOCL Rauma wypadło za burtę siedem kontenerów.

Z przeprowadzonego dochodzenia wynika, że statek obsługiwany jest przez linie kontenerowe Orient  Overseas z Hongkongu i jest własnością JR Shipping BV z Holandii a kontenery  bardzo często są mocowane i zabezpieczane przez członków załogi.

W dniu 1 stycznia 2020 r. w Europie weszły w życie nowe przepisy (zawarte w układach zbiorowych pracy) wymagające aby prace przy mocowaniu i zabezpieczaniu kontenerów były wykonywane przez portowców .

„Statki, które mają nieodpowiednio zamocowane ładunki stanowią zagrożenie nie tylko dla załogi ale i dla całego środowiska morskiego. W dzisiejszych czasach statki i tak są niedostatecznie obsadzone a marynarze mają i tak wiele pracy aby bezpiecznie pływać między portami. Zmęczenie stanowi teraz niebezpieczną rzeczywistość życia na statkach” – powiedział wiceprzewodniczący Sekcji Dokerów ITF, Niek Stam.

ITF i ETF wyraźnie podkreślają, że mocowanie ładunków powinno stanowić pracę wykonywaną przez wykwalifikowanych pracowników portowych. Statki pływające wzdłuż europejskiego wybrzeża nie mają wystarczającej liczby członków załogi aby jeszcze obciążać ich wymaganiami związanymi z mocowaniem ładunków, które zagwarantowałyby  bezpieczną żeglugę .

Wymagania stawiane marynarzom przez operatorów statków są nieuzasadnione i nie biorą pod uwagę wymogów dotyczących odpowiedniej ilości godzin odpoczynku. Zmęczona załoga popełnia błędy a gdy kontenery nie są odpowiednio zabezpieczone  to wówczas dochodzi do wypadków, które stwarzają zagrożenie dla życia załogi, dla żeglugi i środowiska morskiego.

„Tak zwani odpowiedzialni armatorzy i operatorzy statków muszą ponownie rozważyć swoje postępowanie aby nie narażać nas wszystkich na ryzyko. Już i tak żegluga ma nie najlepszą reputację a takie incydenty tylko pogarszają jej wizerunek. Mocowanie i zabezpieczanie ładunków to niebezpieczna praca i powinna być ona podejmowana przez przeszkolonych dokerów„ – dodał Niek Stam.

 

Tłumaczenie artykułu ze strony internetowej ITF.

Aktualności, wydarzenia

2021-08-17
Nowe wydanie Biuletynu Morskiego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność"
2021-08-13
Wiedza to potęga a nowe narzędzie internetowe ITF zapewni ją marynarzom
2021-08-10
Wystąpienie strony związkowej w sprawie podatków marynarskich
2021-08-06
Państwa, które pobierają opłaty lecz unikają zobowiązań: ITF rozszerzyła listę państw FOC
2021-08-02
Szczepienia marynarzy
2021-07-29
ETF i ECSA z zadowoleniem przyjmują decyzję WHO o priorytetowym traktowaniu marynarzy w szczepieniach przeciwko COVID-19
2021-07-08
Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jednomyślnie za wprowadzeniem podwyżek wynagrodzeń dla pracowników Morskich Służb Poszukiwania i Ratownictwa
2021-07-01
Ważna informacja dla marynarzy zatrudnionych na statkach pod banderą zarejestrowaną w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków (NIS)
2021-06-28
Dzień Marynarza bez szczepionek i bez przywrócenia naszych praw nie ma sensu
2021-06-17
Nowe informacje w sprawie porozumienia pomiędzy Polską i Norwegią w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do polskich marynarzy zatrudnionych na statkach NIS ...
2021-05-24
Aby powstrzymać kryzys załogi w trzeciej fali konieczne jest globalne wprowadzenie szczepionek
2021-05-14
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przeciwko wykluczeniu marynarzy z projektu Dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w UE
2021-05-07
Grupa zadaniowa ONZ powinna zbadać dlaczego rządy nie wypełniały zobowiązań wobec marynarzy podczas pandemii
2021-05-07
Marynarze powracający z Brazylii, Indii i RPA zwolnieni z kwarantanny
2021-04-27
"Status specjalny" marynarzy nadal jest przeciwko nim wykorzystywany - czas to zatrzymać