Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

W krytycznym momencie kryzysu związanego z podmianami załogi marynarze na świecie z zadowoleniem przyjmują wsparcie papieża Franciszka

2020-06-22

W środę papież Franciszek opublikował oświadczenie wideo, w którym oddał hołd marynarzom i rybakom oraz wyraził uznanie za ich trud ponoszony z powodu pandemii COVID-19.

 

Przemawiając bezpośrednio do marynarzy i rybaków, z których setki tysięcy, od początku pandemii koronawirusa, utknęły na morzu bez możliwości zejścia na ląd i zmiany załogi, papież Franciszek powiedział: „W ciągu ostatnich miesięcy doświadczyliście w waszym życiu i pracy wielu znaczących zmian, musieliście i nadal musicie ponosić wiele ofiar.”

„Długie okresy spędzane na pokładach statków bez możliwości zejścia na ląd, separacja od rodzin, przyjaciół i krajów ojczystych, obawa przed infekcją… Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, wszystkie te rzeczy stanowią ogromny ciężar” – dodał Papież.

 

Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) wyraża podziękowania dla papieża Franciszka za uznanie marynarzy i rybaków za cichych bohaterów tej pandemii. Ci bohaterowie nadal transportują 90% światowych ładunków, zapewniając, że niezbędne towary i środki medyczne docierają do ich miejsc docelowych oraz nadal łowią ryby i zaopatrują świat w owoce morza.

 

Pomimo istotnej roli jaką odgrywają marynarze i rybacy w czasie tej pandemii, niektóre rządy nie spełniły swojego zadania w obronie podstawowych praw człowieka dla tych kluczowych pracowników, w szczególności w kwestii ich powrotu do domu po zakończeniu kontraktu zwłaszcza, że niektórzy marynarze są od 15 miesięcy uwięzieni na morzu.

 

Jako że kraje utrzymywały zamknięte granice, uniemożliwiając w ten sposób podmiany załogi, kwestia ta przerodziła się w kryzys humanitarny. Desperacja zmęczonej i opuszczonej załogi rośnie. ITF otrzymuje coraz więcej wiadomości od marynarzy. Te wiadomości są pełne rozpaczy, frustracji i rosnącego poczucia beznadziejności z powodu niekończącej się niepewności sytuacji, w której zostali postawieni.

 

Pochwała i modlitwa papieża Franciszka za marynarzy i rybaków, którzy zostali dotknięci przez tę pandemię, ilustruje powagę sytuacji, w której znaleźli się ci pracownicy. ITF, wraz ze swoimi partnerami społecznymi i przemysłowymi, ponawia wezwania do rządów aby podjęły działania i ułatwiły podmiany załogi. „Państwa bandery zawiodły i nie spełniły swojego zadania w obronie praw człowieka marynarzy” – powiedział przewodniczący ITF, Paddy Crumlin.

 

„Do tej pory rządy zaniedbywały swoje obowiązki w zakresie przestrzegania praw człowieka a konsekwencją tego jest ludzkie nieszczęście, które widzimy na oceanach świata. Wielu marynarzy oczekuje, że rządy, w tym ich własne, przejmą przywództwo i otworzą swoje granice oraz okażą swoje współczucie w tych czasach kryzysu.”

„Rządy mają teraz okazję aby wziąć pod uwagę przesłanie Papieża, przyznać marynarzom wizy i uczynić wyjątki w ograniczeniach w podróżowaniach, których marynarze tak potrzebują aby mogli oni opuścić swoje statki i zostać zastąpieni przez nowe załogi” – powiedział Crumlin.

Wystąpienie papieża Franciszka nastąpiło po pierwszym szczycie liderów związków zawodowych transportu, producentów i pracodawców, które odbyło się w Watykanie w marcu 2019 roku, którego gospodarzem był kanclerz Papieskiej Akademii Nauk.

 

„W ubiegłym roku ITF zaangażowała się w stały dialog z Kościołem katolickim i organizacjami wyznaniowymi, a co najważniejsze wyznaczyliśmy wspólną wizję promowania praw człowieka i związków zawodowych oraz  stawiania czoła niektórym z największych wyzwań, przed którymi stoi współczesne społeczeństwo, w tym promocji sprawiedliwości społecznej, gospodarczej i środowiskowej. Czekamy na okazję do kontynuowania tej ważnej inicjatywy” – powiedział Crumlin.

 

„Obecna pandemia koronawirusa pokazała skalę wyzwań, przed którymi stoimy, szczególnie tych, które wynikają z kryzysu, które potencjalnie mogą zaostrzyć istniejące nierówności, szczególnie w przypadku kobiet i pracowników nieformalnych. Wzmacnia to stałą potrzebę dialogu i współpracy między związkami i kościołem w celu ochrony miejsc pracy, położenia kresu wyzyskowi i ochrony praw związków zawodowych” – podsumował Crumlin.

 

Tłumaczenie artykułu ze strony internetowej ITF z dnia 22 czerwca 2020 roku.

Aktualności, wydarzenia