Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Oświadczenie Komitetu Wykonawczego Europejskiej Federacji Transportowców (ETF) dotyczące Ukrainy.

2022-04-05

Na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego ETF w Pradze w dniach 29-31 marca 2022 roku przyjęto poniższą rezolucję wzywającą do pokoju w Ukrainie.

 

Ponad miesiąc upłynął od rozpoczęcia wojny w Ukrainie i Komitet Wykonawczy ETF ponawia swój zdecydowany apel o pokój.

 

Żądamy natychmiastowego zawieszenia broni, wycofania rosyjskiej armii z Ukrainy i podjęcia wszelkich wysiłków na rzecz konstruktywnych rozmów dyplomatycznych w celu zakończenia tej wojny. Domagamy się również uzgodnienia i poszanowania korytarzy humanitarnych w celu zorganizowania bezpiecznej ewakuacji ludności cywilnej.

 

Jak w każdej wojnie 90% ofiar to cywile i wojna w Ukrainie nie stanowi wyjątku. Jak w każdej wojnie ofiarami są pracownicy, których reprezentujemy. Pracownicy, których reprezentujemy i ich rodziny są zabijani, ich domy i budynki naszych związków są niszczone.

 

Jako związki zawodowe mamy obowiązek wysłać silne i jednoznaczne potępienie tej, i każdej innej, wojny. To jedyny możliwy wybór, jeśli chcemy zachować wartości, których zdecydowani jesteśmy bronić: wolności, równości, solidarności i demokracji.

 

Wojna szczególnie dotyka pracowników transportu. Transport ma kluczowe znaczenie dla dostępu do żywności, leków i towarów a także dla pracy i odpoczynku a zależność społeczeństwa od  pracowników transportu jest w czasie wojny jeszcze bardziej zauważalna, gdyż dostęp do żywności, leków czy pomocy staje się kwestią przetrwania.

 

Strategiczne znaczenie transportu dla ludności cywilnej i wojska oznacza, że szlaki oraz infrastruktura transportowa – koleje, autostrady, szlaki żeglugowe, lotniska, korytarze transportowe, itp. – są zagrożone militarnie a pracownicy transportu ryzykują życiem.

 

Wojna ta dotyka również pracowników w całej Europie. Ceny towarów i podstawowych dóbr  z powodu wojny gwałtownie rosną a  konsekwencje społeczno-ekonomiczne są ciężkie dla ludzi pracy. Pilnie potrzebne są środki, które złagodzą tą  trudną sytuację pracowników.

 

W ciągu ostatniego miesiąca ETF i jego afilianci aktywnie wspierali swoich członków na Ukrainie, pomagając w konwojach humanitarnych, relokacji pracowników transportu i ich rodzin uciekających przed wojną. ETF zobowiązuje się do dalszego wspierania swoich członków na Ukrainie wszelkimi możliwymi środkami a w celu sfinansowania tego wsparcia utworzono specjalny fundusz*.

 

ETF i jego członkowie będą również pomagać i wspierać wszystkich uchodźców, którzy będą szukać pracy w transporcie, upewniając się, że skorzystają oni z tych samych praw i warunków jakie przysługują obywatelom UE. Wojna nie powinna być wykorzystywana jako pretekst do wyzysku pracowników i wywierania jeszcze większej presji na pogorszenie warunków pracy wszystkich pracowników transportu.

Nieustannie solidaryzujemy się z narodem Ukrainy, Rosji i krajów sąsiedzkich, wzywając do pokoju, dialogu i dyplomacji.

 

Nieustannie wzywamy przywódców wszystkich stron do wykazania się powściągliwością, przejścia do dyplomacji i pilnej deeskalacji konfliktu aby zminimalizować zagrożenie dla cywilów i źródeł ich utrzymania.

 

Wszystkie strony, w tym Rosja i Ukraina, a także wszystkie państwa NATO, muszą zrobić wszystko co w ich mocy aby załagodzić napięcie i dążyć do pokojowego, dyplomatycznego zakończenia tego kryzysu.

 

*Fundusz Solidarności ETF Ukraina – szczegóły na stronie ETF.