Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Oświadczenie Komitetu Wykonawczego Europejskiej Federacji Transportowców (ETF) dotyczące Ukrainy.

2022-04-05

Na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego ETF w Pradze w dniach 29-31 marca 2022 roku przyjęto poniższą rezolucję wzywającą do pokoju w Ukrainie.

 

Ponad miesiąc upłynął od rozpoczęcia wojny w Ukrainie i Komitet Wykonawczy ETF ponawia swój zdecydowany apel o pokój.

 

Żądamy natychmiastowego zawieszenia broni, wycofania rosyjskiej armii z Ukrainy i podjęcia wszelkich wysiłków na rzecz konstruktywnych rozmów dyplomatycznych w celu zakończenia tej wojny. Domagamy się również uzgodnienia i poszanowania korytarzy humanitarnych w celu zorganizowania bezpiecznej ewakuacji ludności cywilnej.

 

Jak w każdej wojnie 90% ofiar to cywile i wojna w Ukrainie nie stanowi wyjątku. Jak w każdej wojnie ofiarami są pracownicy, których reprezentujemy. Pracownicy, których reprezentujemy i ich rodziny są zabijani, ich domy i budynki naszych związków są niszczone.

 

Jako związki zawodowe mamy obowiązek wysłać silne i jednoznaczne potępienie tej, i każdej innej, wojny. To jedyny możliwy wybór, jeśli chcemy zachować wartości, których zdecydowani jesteśmy bronić: wolności, równości, solidarności i demokracji.

 

Wojna szczególnie dotyka pracowników transportu. Transport ma kluczowe znaczenie dla dostępu do żywności, leków i towarów a także dla pracy i odpoczynku a zależność społeczeństwa od  pracowników transportu jest w czasie wojny jeszcze bardziej zauważalna, gdyż dostęp do żywności, leków czy pomocy staje się kwestią przetrwania.

 

Strategiczne znaczenie transportu dla ludności cywilnej i wojska oznacza, że szlaki oraz infrastruktura transportowa – koleje, autostrady, szlaki żeglugowe, lotniska, korytarze transportowe, itp. – są zagrożone militarnie a pracownicy transportu ryzykują życiem.

 

Wojna ta dotyka również pracowników w całej Europie. Ceny towarów i podstawowych dóbr  z powodu wojny gwałtownie rosną a  konsekwencje społeczno-ekonomiczne są ciężkie dla ludzi pracy. Pilnie potrzebne są środki, które złagodzą tą  trudną sytuację pracowników.

 

W ciągu ostatniego miesiąca ETF i jego afilianci aktywnie wspierali swoich członków na Ukrainie, pomagając w konwojach humanitarnych, relokacji pracowników transportu i ich rodzin uciekających przed wojną. ETF zobowiązuje się do dalszego wspierania swoich członków na Ukrainie wszelkimi możliwymi środkami a w celu sfinansowania tego wsparcia utworzono specjalny fundusz*.

 

ETF i jego członkowie będą również pomagać i wspierać wszystkich uchodźców, którzy będą szukać pracy w transporcie, upewniając się, że skorzystają oni z tych samych praw i warunków jakie przysługują obywatelom UE. Wojna nie powinna być wykorzystywana jako pretekst do wyzysku pracowników i wywierania jeszcze większej presji na pogorszenie warunków pracy wszystkich pracowników transportu.

Nieustannie solidaryzujemy się z narodem Ukrainy, Rosji i krajów sąsiedzkich, wzywając do pokoju, dialogu i dyplomacji.

 

Nieustannie wzywamy przywódców wszystkich stron do wykazania się powściągliwością, przejścia do dyplomacji i pilnej deeskalacji konfliktu aby zminimalizować zagrożenie dla cywilów i źródeł ich utrzymania.

 

Wszystkie strony, w tym Rosja i Ukraina, a także wszystkie państwa NATO, muszą zrobić wszystko co w ich mocy aby załagodzić napięcie i dążyć do pokojowego, dyplomatycznego zakończenia tego kryzysu.

 

*Fundusz Solidarności ETF Ukraina – szczegóły na stronie ETF.

Aktualności, wydarzenia

2023-03-23
2 kwietnia w Warszawie w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II przejdzie Marsz Papieski. Jesteśmy mu to winni!
2023-03-22
Banner z wizerunkiem św. Jana Pawła II zawisł na budynku Solidarności i Bazylice św. Brygidy w Gdańsku
2023-02-17
Wysyłamy pocztówki do Ambasady Białorusi
2023-01-30
Dubaj: dzięki ITF uwolniono kapitana statku Ocean Trader ale by odzyskać wolność musiał sprzedać dom
2023-01-26
Ukraina: konflikt wzmocnił solidarność
2023-01-12
Unijne regulacje ws. płacy minimalnej po myśli "Solidarności". Piotr Duda - to nasz duży sukces!
2022-12-22
Życzenia świąteczno-noworoczne
2022-12-09
Nowe wydanie Biuletynu Morskiego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność"
2022-12-08
W ważnych sprawach żeglugowcy mówią jednym głosem: należy utrzymać pakt związki-przemysł aby kontynuować ducha współpracy, podobnie jak to miało miejsce podczas pandemii
2022-10-20
Ankieta ws zabezpieczenia społecznego polskich marynarzy
2022-10-07
Informacja z ZUS - wygaśnięcie porozumienia z instytucją norweską NAV ws ubezpieczenia polskich marynarzy zatrudnionych na statkach pod banderą NIS
2022-08-19
Pismo Strony Pracowników Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego ws ubezpieczenia marynarzy zatrudnionych w Norwegii
2022-08-17
Umowa POL-NIS podpisana
2022-08-05
Pierwszy w historii ITF konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!
2022-07-09
Przesłanie na Niedzielę Morską przygotowane przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka - 10 lipca 2022 roku