Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Dubaj: dzięki ITF uwolniono kapitana statku Ocean Trader ale by odzyskać wolność musiał sprzedać dom

2023-01-30

7 lipca 2021 roku w porcie Jebel Ali w Dubaju podczas załadunku zapalił się a następnie eksplodował kontener. Jak podała stacja Al. Jazeera wstrząsy związane z wybuchem można było odczuć 25 km od portu a w wielu budynkach wyleciały szyby. Na szczęście nikt nie został poważnie ranny.

Załoga zauważyła dym wydobywający się z kontenera zaraz po jego załadunku. Kapitan został natychmiast poinformowany i zarządził ewakuację oraz poinformował odpowiednie władze portowe. Według koordynatora inspektoratu ITF Steva’a Trowsdale’a „kapitan działał szybko i właściwie. Jest bohaterem i prawdopodobnie uratował życie wielu osobom”. A jednak władze Dubaju zdecydowały, że zostanie zatrzymany.

 

Kapitan Santosh Kumar przetrwał 18 miesięcy policyjnych dochodzeń i sporów prawnych, podczas których nie pozwolono mu opuścić Dubaju, największego miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Nie zezwalając mu na wyjazd uniemożliwiono mu pracę w celu utrzymania rodziny. Przez cały czas zapewniał o swojej niewinności.

 

Dzięki wsparciu Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF) został wreszcie wypuszczony do domu w Indiach. Aby jednak zapewnić sobie wolność, marynarz musiał sprzedać swój dom, aby zapłacić wysoką grzywnę nałożoną przez dubajski sąd.

 

(podpis pod zdjęciem: Szczęśliwsze czasy: Kapitan m/v Ocean Trader, kapitan  Santosh Kumar, przetrwał 18 miesięcy bez wolności po wybuchu  na pokładzie jego statku w Dubaju )

 

Po tym, jak kapitan Santosh Kumar otrzymał niewielką pomoc od właściciela statku, Sash Shipping Corp (firma zarejestrowana w Panamie) i jego menedżerów Inzu Ship Charter LLC (z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich), ITF wkroczyła, aby zorganizować reprezentację prawną i zakwaterowanie w ciągu tego półtora roku gdy był niezdolny do pracy.

 

Kapitanowi armator nadal jest winien wynagrodzenie w łącznej wysokości tysięcy dolarów amerykańskich, a jego roszczenie sięga marca 2021 r. Jego prawnicy nadal dochodzą zaległych wynagrodzeń w jego imieniu.

 

W sierpniu 2022 roku kapitan wraz z dziewięcioma innymi osobami i firmami (w tym Inzu) reprezentującymi zarządców statków i przeładunków został postawiony przed sądem pierwszej instancji w Dubaju. Został uznany za winnego „za  pomyłkowe spowodowanie pożaru cudzej własności”, skazany na miesiąc więzienia w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę w wysokości 100 000 AED (około 27 500 USD). Rozprawa apelacyjna w listopadzie zakończyła się niepowodzeniem. 

„Eksplozja  trafiła na pierwsze strony gazet na całym świecie, czyniąc tę ??sprawę głośną i wywierając presję na wszystkich zaangażowanych” — powiedział Steve Trowsdale, koordynator inspektoratu ITF. „Następstwa tej sprawy były wyczerpujące dla kapitana Santosha, który moim zdaniem zachował się z honorem i prawdopodobnie w dniu wybuchu uratował życie wielu osobom. Jestem zachwycony, że w końcu mógł wrócić do Indii”.

 

( Koordynator Inspektoratu ITF Steve Trowsdale  | (Źródło: ITF)

 

Przerażające doświadczenie dla pracownika

 

Władze Dubaju nie pozwoliły Kumarowi opuścić Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dopóki nie została zapłacona grzywna a ponieważ od prawie dwóch lat nie otrzymał wynagrodzenia od swoich pracodawców, jedyną możliwością wpłacenia grzywny była sprzedaż domu w Indiach. Po zapłaceniu grzywny i usunięciu kilku dalszych przeszkód prawnych mógł wrócić do domu na początku tego miesiąca.

„To było przerażające doświadczenie dla kapitana Kumara”, powiedział Trowsdale, „ale przynajmniej teraz może znowu pracować i zacząć odbudowywać swoje życie. ITF jest dumny ze swojej roli w pomaganiu indywidualnym marynarzom, którzy znaleźli się w tego rodzaju poważnych tarapatach. Nie mogę jednak nie zauważyć, że często jest to konieczne tylko dlatego, że pracodawcy nie wywiązują się ze swoich obowiązków”.

 

(Podpis pod zdjęciem: Kapitan Kumar zmierza w  kierunku wolności – na zdjęciu wraz z Willym Nebrią, pracownikiem opieki społecznej w misji dla marynarzy w Dubaju, ZEA )

 

Tłumaczenie artykułu ze strony internetowej ITF (Międzynarodowa Federacja Transportowców) z dnia 26.01.2023 roku.

 

 

Aktualności, wydarzenia

2023-09-15
Pół roku trudnych negocjacji - mamy to!
2023-09-14
Stanowisko Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" nr 6/23 ws. udziału w wyborach parlamentarnych i referendum
2023-07-13
Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie książeczki żeglarskiej
2023-07-13
Konkurs fotograficzny ITF - Życie na morzu 2023
2023-06-26
Szczęśliwego Międzynarodowego Dnia Marynarza 2023!
2023-06-16
Wystąpienie Sekretarza Generalnego ITF Stephena Cottona na 111 dorocznej Międzynarodowej Konferencji Pracy (ILC) Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).
2023-06-02
Andrzej Kościk Przewodniczącym Rady Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność"
2023-05-12
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało nas, że obywatel Polski posiadający ważny paszport, w tym marynarze zamierzający zejść na ląd, są uprawnieni do bezwizowego wjazdu oraz przebywania na terytorium Brazylii przez okres 90 dni.
2023-04-25
Zmiany w Brazylii, które mogą dotknąć polskich marynarzy
2023-04-14
Dzięki armatorom i związkom zawodowym marynarze i rybacy na statkach skorzystają z nowego przewodnika medycznego
2023-03-30
Rządy musza wyciągnąć wnioski z pandemii - raport morski
2023-03-23
2 kwietnia w Warszawie w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II przejdzie Marsz Papieski. Jesteśmy mu to winni!
2023-03-22
Banner z wizerunkiem św. Jana Pawła II zawisł na budynku Solidarności i Bazylice św. Brygidy w Gdańsku
2023-02-17
Wysyłamy pocztówki do Ambasady Białorusi
2023-01-30
Dubaj: dzięki ITF uwolniono kapitana statku Ocean Trader ale by odzyskać wolność musiał sprzedać dom