Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Walka o godziwe warunki pracy dla marynarzy w UK

2018-10-02

Związki Zawodowe z UK rozpoczęły nową falę działań w celu zatrzymania spadku zatrudnienia na statkach morskich wśród rezydentów angielskich. Przez ostatnich 30 lat ilość angielskich marynarzy pracujących w marynarce handlowej spadła o 70%.

Powodem tak drastycznego spadku w zatrudnieniu jest istniejący problem dumpingu socjalnego  spowodowanego przez brak uregulowań prawnych powodujących nieuczciwą konkurencję w zatrudnieniu jak i proces wyflagowania statku pod tanie bandery. Oznacza to, iż marynarze z krajów w których są zagwarantowane dobre wynagrodzenia i przyzwoite warunki zatrudnienia są nieustannie wypierani z rynku przez marynarzy z krajów w których takich zabezpieczeń brakuje.

W oparciu o międzynarodową kampanię Fair Transport Europe oraz zamiarem wprowadzenia na rynek nowego promu „super ferry” przez Irish Ferries tej jesieni, Związki Zawodowe domagają się aby warunki zatrudnienia, niezależnie od bandery, były oparte o minimalne wynagrodzenie w UK – National Minimum Wages. Zatrudnianie poniżej minimalnej płacy jest nie jest tylko nieuczciwą praktyką lecz także degradacją morskiej wiedzy i umiejętności, określanej jako know-how w krajach Europejskich.

T.L.