Walka o godziwe warunki pracy dla marynarzy w UK

2018-10-02

Związki Zawodowe z UK rozpoczęły nową falę działań w celu zatrzymania spadku zatrudnienia na statkach morskich wśród rezydentów angielskich. Przez ostatnich 30 lat ilość angielskich marynarzy pracujących w marynarce handlowej spadła o 70%.

Powodem tak drastycznego spadku w zatrudnieniu jest istniejący problem dumpingu socjalnego  spowodowanego przez brak uregulowań prawnych powodujących nieuczciwą konkurencję w zatrudnieniu jak i proces wyflagowania statku pod tanie bandery. Oznacza to, iż marynarze z krajów w których są zagwarantowane dobre wynagrodzenia i przyzwoite warunki zatrudnienia są nieustannie wypierani z rynku przez marynarzy z krajów w których takich zabezpieczeń brakuje.

W oparciu o międzynarodową kampanię Fair Transport Europe oraz zamiarem wprowadzenia na rynek nowego promu „super ferry” przez Irish Ferries tej jesieni, Związki Zawodowe domagają się aby warunki zatrudnienia, niezależnie od bandery, były oparte o minimalne wynagrodzenie w UK – National Minimum Wages. Zatrudnianie poniżej minimalnej płacy jest nie jest tylko nieuczciwą praktyką lecz także degradacją morskiej wiedzy i umiejętności, określanej jako know-how w krajach Europejskich.

T.L.

2019-04-24
Nowy Biuletyn Morski Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność"
2019-04-18
Blumenthal na celowniku ITF
2019-04-17
Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja życzy Andrzej Kościk - Przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność"
2019-04-09
Parlament Europejski głosuje za reformami dotyczącymi minimalnego poziomu szkolenia marynarzy
2019-04-04
Opinia Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" w sprawie projektu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o pracy na morzu
2019-03-26
Konferencja Fair Transport
2019-03-19
Europejska Federacja Transportowców (ETF) protestuje przeciwko wykluczeniu marynarzy i rybaków z dyrektywy UE.
2019-03-04
Zmiany podatkowe dla polskich marynarzy
2019-03-01
Polski Komitet Koordynacyjny wspiera kampanię Fair Transport
2019-02-27
Co to jest Kampania Europa Fair Transportu?
2019-02-05
Rezolucja wspierająca NSZZ "Solidarność" w Gdynia Container Terminal S.A.
2019-01-31
Jak bronić standardów pracy na bałtyckich promach? Międzynarodowo ...
2019-01-22
Projekty ws podatków i ubezpieczeń społecznych polskich marynarzy