Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Nautilius i ITF wzywają do pilnego zwolnienia zajętego brytyjskiego tankowca i jego załogi

2019-08-06

Wspólne oświadczenie Nautilius International - związku zawodowego marynarzy brytyjskich, holenderskich i szwajcarskich oraz ITF - Międzynarodowej Federacji Transportowców.

19 lipca br. Irański Korpus Strażników Rewolucji przejął w Cieśninie Ormuz brytyjski tankowiec „Stena Impero” wraz 23 marynarzami na pokładzie narodowości indyjskiej, rosyjskiej, łotewskiej i filipińskiej.

Nautilius i ITF wyraziły swoje poważne obawy w związku z przejęciem w Cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca „Stena Impero” i wezwały do dyplomatycznego rozwiązania sytuacji i deeskalacji napięć w tym regionie.

„Jesteśmy zszokowani ale nie zaskoczeni rozwojem sytuacji w Zatoce Perskiej. W ostatnich tygodniach zgłaszaliśmy do brytyjskiej Izby Żeglugowej nasze obawy dotyczące bezpieczeństwa w tym rejonie. Napisałem do ministra obrony wspierając i zachęcając do wspólnych interwencji morskich w odpowiedzi na rosnące napięcie w Zatoce. Wzywamy rząd Wielkiej Brytanii do pilnego zaangażowania się w działania dyplomatyczne w celu uwolnienia statku i załogi” – powiedział sekretarz generalny Nautilius International Mark Dickinson.

„Nasze myśli towarzyszą marynarzom i ich rodzinom. Oferujemy nasze wsparcie dla międzynarodowych wysiłków na rzecz ich bezpiecznego uwolnienia i obiecujemy podwoić nasze wysiłki, w tym współpracę z naszymi międzynarodowymi kolegami, aby zapewnić, że wszyscy marynarze są chronieni przed agresją wszędzie tam, gdzie ryzyko jest oczywiste” – dodał Dickinson.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej stwierdził  w wydanym oświadczeniu, że „Stena Impero” została zatrzymana „na wniosek biura władz portowych i organizacji morskiej Hormuzgan za lekceważenie międzynarodowych przepisów i regulacji morskich podczas przepływania przez Cieśninę Ormuz”.

Według półoficjalnej irańskiej agencji informacyjnej Fars, statek został zabrany do irańskiego portu Bandar Abbas, gdzie wszyscy członkowie załogi są przetrzymywani na pokładzie do czasu zakończenia kolejnych postępowań prawnych.

„ITF jest głęboko zaniepokojony tym, że przejęcie „Stena Impero” oznacza dramatyczne nasilenie zamieszania  w tym rejonie” – powiedział przewodniczący Sekcji Marynarzy ITF David Heindel.

„Jest to ostatni z serii niepokojących epizodów i ponownie wzywamy do deeskalacji narastających napięć w tym regionie. Wzywamy wszystkie narody do promowania stabilności, zapewnienia bezpiecznego przejścia i swobody żeglugi na wodach międzynarodowych w Zatoce Arabskiej, Cieśninie Ormuz, Ciesninie Bab El-Mandeb i Zatoce Omańskiej. Marynarze są zaniepokojeni ryzykiem dla ich bezpieczeństwa i ważne jest aby przemysł morski działał wspólnie tak aby zagwarantować im bezpieczne przejście  i zażegnał wszelkie konflikty w tym tak istotnym regionie„ – powiedział Heindel.

 

(Tłumaczenie ze strony internetowej ITF)

Aktualności, wydarzenia

2019-10-10
Europejska Federacja Transportowców (ETF) rozpoczyna badanie czego sektor transportu potrzebuje aby stać się bardziej atrakcyjnym dla kobiet
2019-10-08
Stanowisko Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z dnia 09.09.2019 roku ws wsparcia dla Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w DCT Gdańsk S.A.
2019-10-03
Praktyki morskie dla studentów uczelni morskich
2019-10-02
Aplikacja "ITF Global" już działa
2019-09-18
Europejska branża żeglugowa potrzebuje subsydiów, ale aktualny system lekceważy europejskich podatników i pracowników
2019-09-16
Podatki marynarzy - poszerzenie zwolnienia ...
2019-08-19
Po 9 dniach od zatrzymania w Belgii masowiec Blumenthala został zwolniony
2019-08-13
IBF (International Bargaining Forum - Międzynarodowe Forum Negocjacyjne) zgadza się uznać Cieśninę Hormuz tymczasową strefą podwyższonego ryzyka
2019-08-12
ZUS ws systemu zabezpieczenia społecznego polskich marynarzy pracujących na statkach NIS
2019-08-06
Nautilius i ITF wzywają do pilnego zwolnienia zajętego brytyjskiego tankowca i jego załogi
2019-06-24
Stanowisko Rady Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" w sprawie 30-rocznicy utworzenia KSMMiR NSZZ "Solidarność"
2019-06-14
4 tysiące osób podpisało petycję w obronie portowca! Czekamy jeszcze na Ciebie.
2019-06-05
Sekcja Dokerów ITF (Międzynarodowa Federacja Transportowców) i ETF (Europejska Federacja Transportowców) wspiera NSZZ "Solidarność" GCT S.A.
2019-05-27
Porozumienie pomiędzy Polską i Norwegią w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do polskich marynarzy zatrudnionych na statkach NIS ...
2019-05-16
Marynarze i portowcy z NSZZ "Solidarność" wsparli australijskich marynarzy