Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Nautilius i ITF wzywają do pilnego zwolnienia zajętego brytyjskiego tankowca i jego załogi

2019-08-06

Wspólne oświadczenie Nautilius International - związku zawodowego marynarzy brytyjskich, holenderskich i szwajcarskich oraz ITF - Międzynarodowej Federacji Transportowców.

19 lipca br. Irański Korpus Strażników Rewolucji przejął w Cieśninie Ormuz brytyjski tankowiec „Stena Impero” wraz 23 marynarzami na pokładzie narodowości indyjskiej, rosyjskiej, łotewskiej i filipińskiej.

Nautilius i ITF wyraziły swoje poważne obawy w związku z przejęciem w Cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca „Stena Impero” i wezwały do dyplomatycznego rozwiązania sytuacji i deeskalacji napięć w tym regionie.

„Jesteśmy zszokowani ale nie zaskoczeni rozwojem sytuacji w Zatoce Perskiej. W ostatnich tygodniach zgłaszaliśmy do brytyjskiej Izby Żeglugowej nasze obawy dotyczące bezpieczeństwa w tym rejonie. Napisałem do ministra obrony wspierając i zachęcając do wspólnych interwencji morskich w odpowiedzi na rosnące napięcie w Zatoce. Wzywamy rząd Wielkiej Brytanii do pilnego zaangażowania się w działania dyplomatyczne w celu uwolnienia statku i załogi” – powiedział sekretarz generalny Nautilius International Mark Dickinson.

„Nasze myśli towarzyszą marynarzom i ich rodzinom. Oferujemy nasze wsparcie dla międzynarodowych wysiłków na rzecz ich bezpiecznego uwolnienia i obiecujemy podwoić nasze wysiłki, w tym współpracę z naszymi międzynarodowymi kolegami, aby zapewnić, że wszyscy marynarze są chronieni przed agresją wszędzie tam, gdzie ryzyko jest oczywiste” – dodał Dickinson.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej stwierdził  w wydanym oświadczeniu, że „Stena Impero” została zatrzymana „na wniosek biura władz portowych i organizacji morskiej Hormuzgan za lekceważenie międzynarodowych przepisów i regulacji morskich podczas przepływania przez Cieśninę Ormuz”.

Według półoficjalnej irańskiej agencji informacyjnej Fars, statek został zabrany do irańskiego portu Bandar Abbas, gdzie wszyscy członkowie załogi są przetrzymywani na pokładzie do czasu zakończenia kolejnych postępowań prawnych.

„ITF jest głęboko zaniepokojony tym, że przejęcie „Stena Impero” oznacza dramatyczne nasilenie zamieszania  w tym rejonie” – powiedział przewodniczący Sekcji Marynarzy ITF David Heindel.

„Jest to ostatni z serii niepokojących epizodów i ponownie wzywamy do deeskalacji narastających napięć w tym regionie. Wzywamy wszystkie narody do promowania stabilności, zapewnienia bezpiecznego przejścia i swobody żeglugi na wodach międzynarodowych w Zatoce Arabskiej, Cieśninie Ormuz, Ciesninie Bab El-Mandeb i Zatoce Omańskiej. Marynarze są zaniepokojeni ryzykiem dla ich bezpieczeństwa i ważne jest aby przemysł morski działał wspólnie tak aby zagwarantować im bezpieczne przejście  i zażegnał wszelkie konflikty w tym tak istotnym regionie„ – powiedział Heindel.

 

(Tłumaczenie ze strony internetowej ITF)