Wniosek do posłów i strony rządowej o reaktywowanie polskiej floty morskiej pod polską banderą

2024-04-23

Dnia 21 marca br na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Andrzej Kościk - Przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" (KSMMiR NSZZ "Solidarność") skierował do posłów i Strony Rządowej wniosek ws reaktywowania polskiej bandery dla polskiej morskiej floty handlowej.

Stanowisko w sprawie ubezpieczeń społecznych polskich marynarzy jednogłośnie przegłosowane.

2024-04-02

Dnia 28 marca 2024 roku otrzymaliśmy bardzo dobrą i obiecującą wiadomość z Rady Dialogu Społecznego będącą konsekwencją naszych działań w sprawie ubezpieczeń społecznych polskich marynarzy !!!

Życzenia Wielkanocne

2024-03-28

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim marynarzom, członkom i sympatykom NSZZ "Solidarność", oraz ich rodzinom cudownych chwil spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół.

Wielka manifestacja 10 maja i referendum ws. Zielonego Ładu

2024-03-27

Obradująca w Spale Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przyjęła Uchwałę, zgodnie z którą 10 maja zorganizuje protest przeciwko polityce tzw "Zielonego Ładu".

Kryzys na Morzu Czerwonym i ataki na statki handlowe

2024-02-19

Od miesięcy marynarze żeglujący po Morzu Czerwonym i wąskiej Cieśninie Bab-el-Mandeb łączącej Morze Śródziemne z Azją stają w obliczu rosnącego zagrożenia atakami dronów, atakami rakietowymi, a nawet porwaniami. Życie i bezpieczeństwo naszych marynarzy są zagrożone, a liczba ataków rośnie z dnia na dzień.

Nowe wydanie Biuletynu Morskiego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność"

2024-02-12

Przekazujemy naszym czytelnikom najnowsze wydanie Biuletynu Morskiego KSMMiR NSZZ "Solidarność".

Ubezpieczenia społeczne polskich marynarzy i ... polska bandera na Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

2024-02-06

Dnia 16 stycznia 2024 Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła informację na temat wdrożenia do polskiego porządku prawnego Konwencji o pracy na morzu z 2006 r. (MLC, 2006) w zakresie zabezpieczenia społecznego polskich marynarzy zatrudnionych przez pracodawców zagranicznych.

Spotkanie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarnośc" z Prezydentem RP Andrzejem Dudą

2024-02-01

W trakcie ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" członkowie Komisji omówili problemy w poszczególnych branżach, regionach i zakładach pracy. Podsumowano również umowę programową, która została podpisana przez NSZZ "Solidarność" i Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. W trakcie obrad przyjęto również stanowisko w sprawie łamania praworządności. Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim w dniu 30.01.2024 roku.

Dane z 2023 roku dotyczące porzucania marynarzy stanowią powód do niepokoju

2024-01-23

Dnia 19 stycznia 2024 roku Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) opublikowała swoje dane dotyczące ilości statków porzuconych w 2023 roku, które wskazują na niepokojący wzrost tej liczby w porównaniu z rokiem poprzednim.

ITF dodaje San Marino do listy tanich bander

2023-12-20

Podczas niedawnego spotkania Komitetu Uczciwych Praktyk ITF w Santiago, Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) rozszerzyła swoją listę rejestrów tanich bander (FOC) o kraj śródlądowy San Marino.

ETF i ECSA wyrażają głębokie zaniepokojenie atakami na statki handlowe na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej

2023-12-21

Europejscy armatorzy i związki zawodowe marynarzy są głęboko zaniepokojeni niedawnym wzrostem ataków na statki handlowe w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej.

Wymagania ITF dla statków tanich bander

2023-12-13

Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF), wymaga aby statki pod tanimi banderami (flags of convenience - FOC), były objęte układem zbiorowym pracy akceptowanym przez ITF (ITF Collective Bargaining Agreement / ITF CBA).

Z obrad Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"

2023-11-21

Podczas pierwszego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w nowej kadencji członkowie przyjęli dwa stanowiska. Pierwsze stanowisko sprzeciwia się likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej natomiast, drugie zaś wyraża sprzeciw wobec przywrócenia przywilejów emerytalnych dla byłych funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa. Obrady KK NSZZ "Solidarność" odbyły się w Spale w dniu 15.11.2023 roku.

Nowe wiadomości w sprawie uznawania polskich książeczek żeglarskich w portach Brazylii

2023-10-06

Strona związkowa otrzymała informację, że Ministerstwo Infrastruktury (MI) podjęło szereg działań, które mają zapobiegać wcześniejszym niedogodnościom związanym z nieuznawaniem książeczek żeglarskich, wydawanych przez polską administrację morską, w portach morskich Brazylii.