Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Przesłanie na Niedzielę Morską - 24 lipca 2024

2024-07-10

W uznaniu dla marynarzy, co roku w drugą niedzielę lipca, zwaną Niedzielą Morską, wspólnoty katolickie na całym świecie zwracają uwagę na pracę marynarzy.

Ubezpieczenia społeczne polskich marynarzy

2024-06-27

Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" aktywnie uczestniczy w pracach zmierzających do objęcia polskich marynarzy ubezpieczeniem społecznym.

ITF żąda natychmiastowych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa marynarzom na Morzu Czerwonym

2024-06-27

Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) i związki zawodowe marynarzy na całym świecie jednoczą się w żalu i oburzeniu po atakach na statki na Morzu Czerwonym, w których zginęli i zostali ranni marynarze.

Dzień Marynarza

2024-06-25

25 czerwca każdego roku obchodzimy ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską, Dzień Marynarza. Celem obchodów jest uznanie wkładu marynarzy i rybaków w rozwój światowej gospodarki.

Walka o prawa: inspektorzy ITF wspierają marynarzy

2024-06-05

Rok 2023 był najgorszym w historii rokiem porzucania marynarzy, a inspektorzy ITF odzyskali prawie 60 milionów dolarów niewypłaconych wynagrodzeń.

Choroba / wypadek na statku - odszkodowania

2024-05-27

Doznając wypadku na statku w trakcie zatrudnienia, marynarz lub jego rodzina często dąży do uzyskania odszkodowania od armatora lub pracodawcy z pominięciem związku zawodowego. Jednak proces ten wymaga ostrożności, aby uniknąć błędów, które mogą pozbawić marynarza lub jego rodzinę przysługujących im świadczeń.

Wniosek do posłów i strony rządowej o reaktywowanie polskiej floty morskiej pod polską banderą

2024-04-23

Dnia 21 marca br na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Andrzej Kościk - Przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" (KSMMiR NSZZ "Solidarność") skierował do posłów i Strony Rządowej wniosek ws reaktywowania polskiej bandery dla polskiej morskiej floty handlowej.

Stanowisko w sprawie ubezpieczeń społecznych polskich marynarzy jednogłośnie przegłosowane.

2024-04-02

Dnia 28 marca 2024 roku otrzymaliśmy bardzo dobrą i obiecującą wiadomość z Rady Dialogu Społecznego będącą konsekwencją naszych działań w sprawie ubezpieczeń społecznych polskich marynarzy !!!

Wielka manifestacja 10 maja i referendum ws. Zielonego Ładu

2024-03-27

Obradująca w Spale Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przyjęła Uchwałę, zgodnie z którą 10 maja zorganizuje protest przeciwko polityce tzw "Zielonego Ładu".

Kryzys na Morzu Czerwonym i ataki na statki handlowe

2024-02-19

Od miesięcy marynarze żeglujący po Morzu Czerwonym i wąskiej Cieśninie Bab-el-Mandeb łączącej Morze Śródziemne z Azją stają w obliczu rosnącego zagrożenia atakami dronów, atakami rakietowymi, a nawet porwaniami. Życie i bezpieczeństwo naszych marynarzy są zagrożone, a liczba ataków rośnie z dnia na dzień.

Nowe wydanie Biuletynu Morskiego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność"

2024-02-12

Przekazujemy naszym czytelnikom najnowsze wydanie Biuletynu Morskiego KSMMiR NSZZ "Solidarność".

Ubezpieczenia społeczne polskich marynarzy i ... polska bandera na Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

2024-02-06

Dnia 16 stycznia 2024 Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła informację na temat wdrożenia do polskiego porządku prawnego Konwencji o pracy na morzu z 2006 r. (MLC, 2006) w zakresie zabezpieczenia społecznego polskich marynarzy zatrudnionych przez pracodawców zagranicznych.

Spotkanie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarnośc" z Prezydentem RP Andrzejem Dudą

2024-02-01

W trakcie ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" członkowie Komisji omówili problemy w poszczególnych branżach, regionach i zakładach pracy. Podsumowano również umowę programową, która została podpisana przez NSZZ "Solidarność" i Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. W trakcie obrad przyjęto również stanowisko w sprawie łamania praworządności. Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim w dniu 30.01.2024 roku.

Dane z 2023 roku dotyczące porzucania marynarzy stanowią powód do niepokoju

2024-01-23

Dnia 19 stycznia 2024 roku Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) opublikowała swoje dane dotyczące ilości statków porzuconych w 2023 roku, które wskazują na niepokojący wzrost tej liczby w porównaniu z rokiem poprzednim.

ITF dodaje San Marino do listy tanich bander

2023-12-20

Podczas niedawnego spotkania Komitetu Uczciwych Praktyk ITF w Santiago, Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) rozszerzyła swoją listę rejestrów tanich bander (FOC) o kraj śródlądowy San Marino.