Szczepienia przeciw COVID-19 dla marynarzy cd.

2021-01-21

Branża żeglugowa domaga się priorytetowego szczepienia marynarzy w obliczu ponownych zmagań związanych ze zmianami załóg. Aby uniknąć powtórzenia się "kryzysu zmian załogi" w 2020 roku Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS) kieruje apele do rządów o umieszczenie na czele kolejki do szczepień, jako kluczowych pracowników, marynarzy i znajdujących się na pierwszej linii pracowników portowych.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla polskich marynarzy

2021-01-12

Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" (KSMMiR NSZZ "Solidarność") dwukrotnie wystąpiła o zaliczenie polskich marynarzy do "Etapu II" kolejności szczepień w "Projekcie Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19".

2021-01-11

Informujemy, że Porozumienie pomiędzy instytucją norweską NAV i ZUS dotyczące osób zamieszkałych w Polsce, a zatrudnionych na statkach pod banderą zarejestrowaną w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków (NIS), zostało zawarte na kolejny okres tj. od 01.01.2021 do 30.06.2021.

Życzenia świąteczno - noworoczne

2020-12-21

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim marynarzom i ich rodzinom Wiary, która odmieni serca, Nadziei, że jutro będzie lepsze, Miłości, która przetrwa najgorsze momenty w życiu. I zdrowia, którego wszyscy potrzebujemy.

Agenda ONZ stwierdza, że rządy łamią prawo międzynarodowe

2020-12-21

Istotne orzeczenie Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) stwierdza, że podczas pandemii Covid-19 rządy naruszyły prawa marynarzy i nie zastosowały się do kilku postanowień Konwencji o Pracy na Morzu (MLC), w tym Artykułu 1 ustęp 2 o obowiązku współpracy.

Oświadczenie Grupy Sterującej Komitetu Uczciwych Praktyk Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF FPC SG)

2020-12-17

W dniu 10 grudnia 2020 roku zebrała się Grupa Sterująca Komitetu Uczciwych Praktyk Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF FPC SG) i omówiła okólnik (20) 123 Międzynarodowej Rady Pracodawców Morskich (IMEC) "Minimalna płaca podstawowa MOP dla AB i płaca podstawowa IBF - wyjaśnienie różnic", który został opublikowany 1 grudnia 2020 roku.

Morscy partnerzy społeczni zwracają się do Komisji Europejskiej o podjęcie szybkich działań dotyczących zejścia na ląd osób uratowanych na morzu

2020-12-15

Stowarzyszenie Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA), Europejska Federacja Transportorowców (ETF), Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS) oraz Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) wystosowały wspólny list do przewodniczącego Komisji Von der Leyena, wiceprzewodniczącego Schinasa, komisarz Johansson i komisarz Valean ponawiając apel do Komisji Europejskiej o realizację obietnicy zapewnienia szybkiego zejścia na ląd ludzi uratowanych na morzu przez statki handlowe i ich załogi.

"Robi się gorąco": przełomowe decyzje ONZ i MOP wywierają presje na rządy w sprawie zmiany załóg

2020-12-09

Wzrasta presja na rządy aby uznały marynarzy za "kluczowych pracowników" żeby uniknąć, w tym przedświątecznym okresie, możliwości pracy przymusowej i łamania praw człowieka w głównych łańcuchach dostaw, mówią przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF).

"Solidarność" dokerów nie zostawia samych. Lider związkowców w GCT wraca do pracy.

2020-12-07

Trzeba było ponad trzyletniej batalii, sporu sądowego, pikiet, referendum strajkowego, by w końcu wrócił do pracy związkowy lider w Gdynia Container Terminal S.A. Marek Szymczak. 4 grudnia br. Sąd Okręgowy w Gdańsku VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nakazał przywrócenie związkowca Marka Szymczaka do pracy.

Wspólny list otwarty Europejskiej Federacji Transportowców (ETF) i Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA)

2020-12-07

Przed nieformalną wideokonferencją ministrów transportu UE w dniu 8 grudnia 2020 roku Europejska Federacja Transportowców (ETF) i Stowarzyszenie Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA) wzywają państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) do uznania potrzeb marynarzy w okresie świątecznym. ETF i ECSA wystosowały wspólny list otwarty.

Międzynarodowa Izba Żeglugowa (ICS) z zadowoleniem przyjmuje rezolucję ONZ w sprawie przyznania statusu kluczowych pracowników dla marynarzy

2020-12-02

Londyn, 1 grudnia 2020, ICS z zadowoleniem przyjęła rezolucję podjętą przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, która wzywa wszystkie kraje na całym świecie do uznania marynarzy za kluczowych pracowników.

Ważne informacje dla marynarzy w sprawie przedłużania ważności morskich dokumentów

2020-11-27

W dniu 26 listopada 2020 roku Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło wytyczne dla marynarzy, armatorów oraz urzędów morskich, a także do wiadomości administracji innych państw i służb kontrolnych, dotyczące przedłużenia ważności morskich dokumentów marynarzy w okresie wprowadzonego stanu epidemii COVID-19.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pismo Strony Pracowników Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego w sprawie likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy

2020-11-12

Dnia 10 listopada br. KSMMiR NSZZ "Solidarność" otrzymała wyjaśnienie Ministerstwa Finansów dotyczące prac legislacyjnych związanych ze zmianą zasad obowiązywania ulgi abolicyjnej dla marynarzy.

Czy należysz do związku zawodowego?

2020-11-04

To pytanie słyszał każdy marynarz, który zwrócił się o pomoc i/lub poradę do związku zawodowego lub Inspektor ITF (Międzynarodowa Federacja Transportowców) w jakimkolwiek porcie na całym świecie. A czy TY należysz do związku zawodowego?

Zmiany w strefach ryzyka od 1 listopada 2020 roku

2020-10-23

W związku z obecną sytuacją związaną z piractwem na wodach Zachodniej i Wschodniej Afryki, szczególnie mając na uwadze zwiększenie i intensywność ataków i porwań, lista IBF (International Bargaining Forum) i ITF (International Transport Workers' Federation) dotycząca Stref Ryzyka została rozszerzona od 1 listopada 2020 roku.