Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Nowe wiadomości w sprawie uznawania polskich książeczek żeglarskich w portach Brazylii

2023-10-06

Strona związkowa otrzymała informację, że Ministerstwo Infrastruktury (MI) podjęło szereg działań, które mają zapobiegać wcześniejszym niedogodnościom związanym z nieuznawaniem książeczek żeglarskich, wydawanych przez polską administrację morską, w portach morskich Brazylii.

Pół roku trudnych negocjacji - mamy to!

2023-09-15

- Można powiedzieć - mamy to! Ostatnie posiedzenie Komisji Krajowej zwieńcza półroczne negocjacje z rządem pana premiera Mateusza Morawieckiego. Komisja Krajowa, po długich rozmowach, gdy przedstawiłem projekt porozumienia, które ustaliliśmy z rządem, podjęła decyzję, żeby ten projekt został w najbliższym czasie podpisany - Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej.

Stanowisko Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" nr 6/23 ws. udziału w wyborach parlamentarnych i referendum

2023-09-14

Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" apeluje o liczny udział w nadchodzących wyborach i połączonym z nimi referendum.

Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie książeczki żeglarskiej

2023-07-13

Trwają konsultacje Ministerstwa Infrastruktury dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie książeczki żeglarskiej.

Konkurs fotograficzny ITF - Życie na morzu 2023

2023-07-13

ITF (Międzynarodowa Federacja Transportowców) zaprasza marynarzy do udziału w konkursie fotograficznym "Życie na Morzu 2023" (Life at Sea 2023).

Szczęśliwego Międzynarodowego Dnia Marynarza 2023!

2023-06-26

W dniu wczorajszym był Międzynarodowy Dzień Marynarzy a światowym tematem morskim na rok 2023 jest MARPOL: międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki.

Wystąpienie Sekretarza Generalnego ITF Stephena Cottona na 111 dorocznej Międzynarodowej Konferencji Pracy (ILC) Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

2023-06-16

Dziękuję panu przewodniczącemu i współpracownikom za możliwość dzisiejszego wystąpienia. Nazywam się Stephen Cotton i jestem sekretarzem generalnym Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF).

Andrzej Kościk Przewodniczącym Rady Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność"

2023-06-02

W dniach 16-17 maja odbywało się Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność". Delegaci przyjechali do Chmielna by dokonać wyboru władz na kolejną kadencję związkową.

Nowe informacje dla polskich marynarzy w sprawie potencjalnych problemów w brazylijskich portach

2023-05-12

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało nas, że obywatel Polski posiadający ważny paszport, w tym marynarze zamierzający zejść na ląd, są uprawnieni do bezwizowego wjazdu oraz przebywania na terytorium Brazylii przez okres 90 dni.

Zmiany w Brazylii, które mogą dotknąć polskich marynarzy

2023-04-25

Otrzymaliśmy informację, że administracja brazylijska planuje zaprzestać honorowania dokumentów tożsamości marynarzy innych, niż wydane na podstawie Konwencji MOP nr 185 dotyczącej krajowych dokumentów tożsamości, z 2003 roku. Książeczka żeglarska pozostaje ważna lecz może okazać się niewystarczająca, jako jedyny dokument uprawniający do zejścia na ląd.

Dzięki armatorom i związkom zawodowym marynarze i rybacy na statkach skorzystają z nowego przewodnika medycznego

2023-04-14

Tłumaczenie artykułu ze strony internetowej ITF (Międzynarodowa Federacja Transportowców) z dnia 05.04.2023 roku.

Rządy musza wyciągnąć wnioski z pandemii - raport morski

2023-03-30

Aby zabezpieczyć swoim obywatelom niezawodne morskie łańcuchy dostaw rządy powinny wyciągnąć wnioski z pandemii i jej następstw, argumentuje w swoim nowym raporcie Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF).

2 kwietnia w Warszawie w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II przejdzie Marsz Papieski. Jesteśmy mu to winni!

2023-03-23

W niedzielę 2 kwietnia minie 18 lat od śmierci Jana Pawła II. "Nasz papież" - mówiliśmy o człowieku, który przez niemal trzy dekady był dla nas liderem walki o wolną Polskę, o wartości, które pragniemy ocalić.

Banner z wizerunkiem św. Jana Pawła II zawisł na budynku Solidarności i Bazylice św. Brygidy w Gdańsku

2023-03-22

W piątek 17 marca br. na gdańskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i na ścianie Bazyliki św. Brygidy zawisły obrazy z wizerunkiem św. Jana Pawła II. To odpowiedź związku zawodowego Solidarność na nasilające się ataki wymierzone w dobre imię Ojca Świętego.

Wysyłamy pocztówki do Ambasady Białorusi

2023-02-17

Z inicjatywy Biura Zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" ruszała akcja wysyłania kartek pocztowych do Ambasady Republiki Białorusi w Polsce ws. więźniów związkowych na Białorusi.