W ważnych sprawach żeglugowcy mówią jednym głosem: należy utrzymać pakt związki-przemysł aby kontynuować ducha współpracy, podobnie jak to miało miejsce podczas pandemii

2022-12-08

Związki zawodowe reprezentujące marynarzy i grupy pracodawców morskich zebrały się w celu podpisania nowego protokołu ustaleń (MOU - Memorandum of Understanding), aby kontynuować "ducha współpracy", który charakteryzował wspólne wysiłki branży żeglugowej podczas pandemii.

Ankieta ws zabezpieczenia społecznego polskich marynarzy

2022-10-20

Ochrona zabezpieczenia społecznego jest jednym z najbardziej istotnych aspektów godziwej pracy. Strona Pracowników wnioskuje do strony rządowej o uregulowania kwestii zabezpieczenia społecznego polskich marynarzy zgodnie z wymaganiami Konwencji o pracy na morzu - MLC, 2006.

Informacja z ZUS - wygaśnięcie porozumienia z instytucją norweską NAV ws ubezpieczenia polskich marynarzy zatrudnionych na statkach pod banderą NIS

2022-10-07

Informujemy, że dnia 30.09.2022 roku wygasło porozumienie pomiędzy instytucją norweską NAV Social Insurance and Contributions i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych dotyczące polskich marynarzy zatrudnionych na statkach pod banderą NIS.

Pismo Strony Pracowników Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego ws ubezpieczenia marynarzy zatrudnionych w Norwegii

2022-08-19

Dnia 19.08.2022 roku Strona Pracowników Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego, reprezentująca Krajową Sekcję Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność", FZZMiR oraz OZZOiM, wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie porozumienia pomiędzy ZUS i norweską instytucją NAV na kolejny okres tj od 1 października 2022 roku do końca 2023 roku.

Umowa POL-NIS podpisana

2022-08-17

Informujemy, iż dnia 28 lipca br. została podpisana umowa pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i instytucją norweską NAV (Social Insurance and Contributions) obejmująca okres od 1 lipca 2022 roku do 30 września 2022 roku.

Pierwszy w historii ITF konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!

2022-08-05

Pierwszy w historii konkurs fotograficzny ITF postawił przed pracownikami transportu wyzwanie aby uchwycić rzeczywistości integralnej roli, jaką odgrywają w funkcjonowaniu naszego świata.

Przesłanie na Niedzielę Morską przygotowane przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka - 10 lipca 2022 roku

2022-07-09

W drugą Niedzielę lipca każdego roku wspólnoty chrześcijańskie celebrują Niedzielę Morską. Dziś przypominamy sobie istotną pracę ponad miliona marynarzy, którzy pracują na statkach i każdego dnia na całym świecie przewożą towary.

Dzień Marynarza 2022

2022-06-22

W tym roku, po raz kolejny, Dzień Marynarza obchodzony będzie 25 czerwca. Twoja podróż - przedtem i teraz, podziel się swoimi wrażeniami z podróży

NAGRODA FOTOGRAFICZNA ITF 2022

2022-06-20

Roczny konkurs upamiętniający miliony pracowników transportu, którzy utrzymują świat w ruchu.

Globalna grupa armatorów i związki zawodowe marynarzy uzgadniają nową trzyletnią umowę dotyczącą 'siatki bezpieczeństwa" płacy minimalnej

2022-05-19

Transport morski jest jedynym sektorem, w którym - od 1958 roku - istnieje formalnie uznana globalna płaca minimalna. Poniżej przedstawiono wynik wspólnych negocjacji w sprawie płacy minimalnej. Wszystkie liczby podane są w dolarach amerykańskich.

Marynarze uzyskują zobowiązanie do obowiązkowego dostępu do internetu w prawie międzynarodowym

2022-05-17

Aktualizacja Konwencji o Pracy na Morzu (MLC) z 2006 roku daje marynarzom prawo do obowiązkowej łączności społecznej - w tym dostępu do internetu - ale rozczarowujący jest fakt, że armatorzy i rządy mogą próbować pobierać za to opłaty.

Oświadczenie Komitetu Wykonawczego Europejskiej Federacji Transportowców (ETF) dotyczące Ukrainy.

2022-04-05

Na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego ETF w Pradze w dniach 29-31 marca 2022 roku przyjęto poniższą rezolucję wzywającą do pokoju w Ukrainie.

Wojna na Ukrainie - ITF Seafarers' Trust szuka spojrzenia z morza

2022-03-25

Marynarski Fundusz Powierniczy ITF (ITF Seafarers' Trust) stara się nagłośnić wpływ wojny na Ukrainie na marynarzy poprzez realizację kolejnego projektu fotograficznego: "Wojna na Ukrainie: widziana z morza".

Piotr Duda do Sharan Burrow: Z Michałem Wołyńcem czujemy się zdradzeni!

2022-03-18

- Rozmawiałem z Michałem Wołyńcem [liderem Wolnych Ukraińskich Związków Zawodowych (KVPU); przyp red.] i czuje się zdradzony przez Ciebie i światowy ruch związkowy - napisał w liście do Sharan Burrow, sekretarza generalnego Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (MKZZ). To reakcja na skandaliczny przebieg posiedzenia Rady MKZZ, podczas której nie dopuszczono do głosu przedstawiciela ukraińskich związków zawodowych, a dopuszczono Michała Szmakowa, lidera proputinowskiej centrali związkowej FNZZR. 'Solidarność" żąda natychmiastowego wszczęcia procedury wyrzucenia Rosjan z MKZZ-tu.

Solidarność z Ukrainą: Pomogliśmy już ponad 500 uchodźcom. Ośrodki Solidarności są pełne!

2022-03-18

Blisko 350 osób, uchodźców z Ukrainy przebywa w ośrodkach Solidarności w Spale i Jarnołtówku. W ogromnej większości to kobiety z dziećmi. To znacznie więcej niż nominalne przeznaczenie tych obiektów, ale jak relacjonuje Karol Wagner ze spółki DOMS, zarządzającej ośrodkami - dajemy sobie radę. Pomogliśmy już ponad 500 osobom!