Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Uznanie COVID-19 za chorobę zawodową

2020-04-29

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Pracowników* 2020 ruch światowych związków zawodowych wezwał rządy i organy odpowiedzialne za zdrowie i bezpieczeństwo pracy na całym świecie do uznania SARS-CoV-2 za ryzyko zawodowe a COVID-19 za chorobę zawodową.

Przestrzegajcie prawa marynarzy do leczenia na lądzie w nagłych wypadkach. Wspólne oświadczenie Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF) i Wspólnej Grupy Negocjacyjnej (JNG).

2020-04-28

Konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) dotycząca pracy na morzu z 2006 roku (MLC) jasno stwierdza - marynarz pracujący na statku ma prawo do należytej ochrony zdrowia oraz dostępu do szybkiej i odpowiedniej opieki medycznej, w tym podstawowej opieki dentystycznej.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Pracownikach, 28 kwietnia 2020 roku

2020-04-28

Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Pracownikach. Pamiętamy o pracownikach, którzy stracili swoje życie z powodu COVID-19.

ICS i ITF wzywają statki do włączenia syren aby wesprzeć "nieznanych" bohaterów światowego handlu w dniu Święta Pracy

2020-04-27

Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS) i jej globalna sieć stowarzyszeń członkowskich, Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) oraz 215 związków zawodowych marynarzy wzywają marynarzy na całym świecie do włączenia syren na swoich statkach przebywających w porcie o godz. 12:00 czasu lokalnego w międzynarodowym dniu Święta Pracy 1 maja 2020.

Praca w zbiornikach i przestrzeniach zamkniętych

2020-04-27

Informacje o bezpieczeństwie wchodzenia do zbiorników i innych przestrzeni zamkniętych. Charakterystyka sprzętu i procedur które powinien zapewnić armator. Czy praca w zbiornikach jest typową pracą marynarską ?

Kapitał pracowniczy kluczowym znaczeniem po pandemii

2020-04-22

Oświadczenie przewodniczącego ITF Paddy Crumlina i sekretarz generalnego ITF Stephena Cottona w imieniu afiliantów ITF z całego świata oraz 20 milionów członków z najważniejszych branż łańcucha dostaw takich jak: żegluga, kolej, prace portowe, drogowe, lotnicze, transport miejski, rybołówstwo i turystyka.

Po wielu prośbach o pomoc do władz Indonezji - ostatecznie wydano zgodę na awaryjną ewakuację medyczną marynarza

2020-04-21

Władze Indonezji, z powodu ograniczeń wprowadzonych w tym kraju z powodu COVID-19, odrzuciły wiele wniosków o medyczną ewakuacje niezbędna do uratowania życia 45-letniego rosyjskiego marynarza na pokładzie statku "WL Palekh".

Podmiany załogi i prawa oraz obowiązki wynikające z kontraktu

2020-04-20

Zeszłotygodniowe oświadczenie Specjalnego Trójstronnego Komitetu MOP dotyczącego Konwencji o Pracy na Morzu (w którym reprezentowani są marynarze, pracodawcy morscy i przedstawiciele państw członkowskich UE) dokładnie określiło aktualną sytuację, mówiąc:

Wydanie specjalne "Biuletynu Morskiego" KSMMiR NSZZ "Solidarność"

2020-04-17

Przekazujemy specjalne wydanie "Biuletynu Morskiego" Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" w całości poświęcone koronawirusowi.

ITF utworzył specjalną mapę z informacjami dla marynarzy

2020-04-15

Międzynarodowa Federacja Transportowców - ITF utworzył specjalną mapę pokazującą wpływ ograniczeń COVID-19 na kraje i porty na całym świecie.

COVID-19 - P&I, FSC, PSC, WHO - szybki przegląd

2020-04-14

Międzynarodowa Organizacja Pracy w obliczu COVID-19 uważa, iż sprawy zdrowia marynarzy muszą być traktowane priorytetowo ...

Biuletyn Morski KSMMiR NSZZ "Solidarność"

2020-04-14

Przekazujemy naszym czytelnikom najnowsze wydanie Biuletynu Morskiego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność".

Życzenie świąteczne

2020-04-09

Wielkanoc to czas zadumy, wyciszenia, wypoczynku i prawdziwej radości. Życzę, aby ten wyjątkowy czas stał się źródłem wzmacniania ducha ...

Informacja MGMiŻŚ ws kwarantanny dla marynarzy pracujących w systemie "wysadkowym"

2020-04-09

W związku z zapytaniami dot. sytuacji marynarzy pracujących w systemie "wysadkowym" na statkach uprawiających żeglugę poza polskimi portami (np. w systemie 2 tygodnie na statku, 2 tygodnie na lądzie), przekraczającymi granicę lądową celem wjazdu na terytorium RP, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) informuje ...