ITF i ETF wzywają operatorów statków do oddania pracownikom portowym prac przy mocowaniu ładunków

2020-02-26

19 lutego br. Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) i Europejska Federacja Transportowców (ETF) wezwały operatorów statków do oddania prac przy mocowaniu ładunków pracownikom lądowym w portach.

ZANIM ZAOKRĘTUJESZ

2020-02-21

Porady Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF) w sprawie marynarskiej umowy o pracę na morzu (seaman's employment contract).

Koronawirus - ważne informacje i porady dla marynarzy

2020-01-31

Porady i najnowsze doniesienia dotyczące koronawirusa. Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) ściśle przestrzega wszystkich rad Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących wybuchu epidemii, która pojawiła się w mieście Wuhan, głównym krajowym i międzynarodowym węźle transportowym.

Oświadczenie w sprawie stosowania Kodeksu Wizowego Unii Europejskiej (UE) dla marynarzy

2020-01-28

Europejska Federacja Transportowców (ETF) przyłącza się do oświadczenia przedstawicieli przemysłu morskiego w sprawie stosowania Kodeksu Wizowego UE dla marynarzy.

27 rocznica zatonięcia promu JAN HEWELIUSZ

2020-01-10

We wtorek 14 stycznia 2020 roku przypada 27 rocznica zatonięcia promu JAN HEWELIUSZ.

Zwolnienie podatkowe dla marynarzy

2019-12-17

16 grudnia 2019 roku Komisja Europejska zatwierdziła, jako zgodny z rynkiem wewnętrznym przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej środek pomocy państwa, polegający na zwolnieniu z podatku dochodowego dochodów marynarzy.

Informacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie książeczek żeglarskich

2019-12-05

W związku ze zgłaszanymi do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) informacjami dot problemów z książeczkami żeglarskimi na stronie MGMiŻŚ umieszczone zostało wyjaśnienie w tej sprawie.

Apel Polskiego Komitetu Koordynacyjnego Morskich Afiliantow ITF ds. kampanii FOC i POC

2019-12-02

Dnia 29 listopada 2019 roku Polski Komitet Koordynacyjny Morskich Afiliantów ITF ds. kampanii FOC i POC w skład którego wchodzą: Federacja Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków, Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność", Krajowa Sekcja Portów Morskich NSZZ "Solidarność" oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Oficerów i Marynarzy zwrócił się do Prezydenta RP o podjęcie wszelkich możliwych działań, zgodnych z prawem, w celu natychmiastowego zwolnienia polskiego kapitana statku UBC SAVANNAH z aresztu w Meksyku.

Zapewnienie sprawiedliwego traktowania marynarzy

2019-11-25

Poniżej przedstawiamy:
- artykuł "Zapewnienie sprawiedliwego traktowania marynarzy" z Biuletynu Marynarskiego Międzynarodowej Federacji Transportowców - ITF z 2018 roku;
- zestaw narzędzi, sporządzonych przez ITF we wrześniu 2017 roku, informujących marynarzy o przysługujących im prawach zawierających wspólne wytyczne IMO/MOP.

Ankieta na temat umiejętności marynarzy

2019-11-07

Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" afiliowana m.in. w Europejskiej Federacji Transportowców (ETF) zachęca do wypełnienia ankiety na temat umiejętności marynarzy.

Przyszłość zapewniona?

2019-10-24

Co sądzą profesjonaliści morscy o autonomicznej żegludze (fragmenty raportu Federacji Nautilus w skład której wchodzi 21 związków z 16 krajów, reprezentuje łącznie 90 000 profesjonalistów morskich)

Przestępczość morska nadal stanowi zagrożenie dla załóg

2019-10-23

Piractwo i rozboje - często z użyciem broni - w wielu "zapalnych" punktach świata, nadal stanowią zagrożenie dla załóg. Najbardziej niebezpiecznym obszarem, w którym odnotowuje się napady i rozboje pozostają wody u wybrzeży Afryki Zachodniej, jednakże ostatnie incydenty zgłaszane do Międzynarodowego Biura Morskiego (International Maritime Bureau) i całodobowego Centrum Zgłaszania Piractwa (24- hour Piracy Reporting Centre) wskazują na gwałtowny wzrost przestępczości w południowo- wschodniej Azji.

Europejska Federacja Transportowców (ETF) rozpoczyna badanie czego sektor transportu potrzebuje aby stać się bardziej atrakcyjnym dla kobiet

2019-10-10

Z okazji Światowego Dnia Godnej Pracy, który był obchodzony 7 października 2019 roku, ETF uruchomiła ankietę online na temat tego jak sprawić aby transport był bardziej odpowiedni dla zatrudnionych w nim kobiet.

Stanowisko Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z dnia 09.09.2019 roku ws wsparcia dla Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w DCT Gdańsk S.A.

2019-10-08

Poniżej zamieszczamy Stanowisko Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" ws wsparcia dla Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w DCT Gdańsk S.A.