Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Sąd uwięził kapitana w hotelu nad Kanałem Sueskim

2021-03-17

"To może być ostatnia wiadomość, którą piszę" - napisał 11 lutego br. kapitan statku m/v Kenan Mete po tym, gdy awaria generatora awaryjnego pogrążyła jego statek w ciemnościach.

ECSA i ETF: Więcej kobiet musi zostać zachęconych do pracy w żegludze i zatrzymanych w tej pracy

2021-03-08

Europejscy partnerzy społeczni transportu morskiego, Stowarzyszenie Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA) i Europejska Federacja Transportowców (ETF), nieustannie opowiadają się za zwiększonym udziałem kobiet w europejskiej żegludze.

Wspólne oświadczenie światowych związków zawodowych

2021-02-25

OECD na rozdrożu. Zbliżający się wybór następnego Sekretarza generalnego OECD* (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) będzie wyznacznikiem bądź powszechnej, dostępnej dla każdego, przyszłości gospodarczej, bądź większej nierówności, gniewu i rozpaczy ludzi na świecie.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczepień polskich marynarzy

2021-02-10

W odpowiedzi na pismo Strony Pracowników Zespołu Trójstronnego ds Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego, o którym informowaliśmy na naszej stronie internetowej i FB dnia 12 stycznia br. ...

Polska na liście Państw Członkowskich i Członków Stowarzyszonych IMO, które przyznały marynarzom status pracowników kluczowych

2021-02-04

Informacja Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) z dnia 12 stycznia 2021 roku w sprawie wyznaczenia marynarzy jako kluczowych pracowników transportu.

Marynarz zabity w przerażającym ataku pirackim - rządy wezwane do podjęcia działań aby uniknąć ryzyka większej ilości ofiar

2021-02-02

W sobotnim ataku pirackim w Zatoce Gwinejskiej został zabity jeden marynarz a 15 innych zabrano jako zakładników.

Deklaracja Neptun zobowiązuje przemysł morski do działania mającego na celu zakończenie kryzysu związanego ze zmianami załogi

2021-01-29

Nowe globalne zobowiązanie podpisane przez ponad 300 liderów branży morskiej i praw człowieka ma zmienić oczekiwania i nałożyć odpowiedzialność na przemysł morski za wykorzystanie swoich wpływów aby zakończyć pogłębiający się kryzys związany ze zmianami załogi. Sygnatariuszami tego dokumentu są duże międzynarodowe koncerny, takie jak BP, Cargill, Rio Tinto i Shell.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla marynarzy cd.

2021-01-21

Branża żeglugowa domaga się priorytetowego szczepienia marynarzy w obliczu ponownych zmagań związanych ze zmianami załóg. Aby uniknąć powtórzenia się "kryzysu zmian załogi" w 2020 roku Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS) kieruje apele do rządów o umieszczenie na czele kolejki do szczepień, jako kluczowych pracowników, marynarzy i znajdujących się na pierwszej linii pracowników portowych.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla polskich marynarzy

2021-01-12

Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" (KSMMiR NSZZ "Solidarność") dwukrotnie wystąpiła o zaliczenie polskich marynarzy do "Etapu II" kolejności szczepień w "Projekcie Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19".

Ważna informacja dla marynarzy zatrudnionych na statkach pod banderą zarejestrowaną w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków (NIS)

2021-01-11

Informujemy, że Porozumienie pomiędzy instytucją norweską NAV i ZUS dotyczące osób zamieszkałych w Polsce, a zatrudnionych na statkach pod banderą zarejestrowaną w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków (NIS), zostało zawarte na kolejny okres tj. od 01.01.2021 do 30.06.2021.

Agenda ONZ stwierdza, że rządy łamią prawo międzynarodowe

2020-12-21

Istotne orzeczenie Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) stwierdza, że podczas pandemii Covid-19 rządy naruszyły prawa marynarzy i nie zastosowały się do kilku postanowień Konwencji o Pracy na Morzu (MLC), w tym Artykułu 1 ustęp 2 o obowiązku współpracy.

Oświadczenie Grupy Sterującej Komitetu Uczciwych Praktyk Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF FPC SG)

2020-12-17

W dniu 10 grudnia 2020 roku zebrała się Grupa Sterująca Komitetu Uczciwych Praktyk Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF FPC SG) i omówiła okólnik (20) 123 Międzynarodowej Rady Pracodawców Morskich (IMEC) "Minimalna płaca podstawowa MOP dla AB i płaca podstawowa IBF - wyjaśnienie różnic", który został opublikowany 1 grudnia 2020 roku.

Morscy partnerzy społeczni zwracają się do Komisji Europejskiej o podjęcie szybkich działań dotyczących zejścia na ląd osób uratowanych na morzu

2020-12-15

Stowarzyszenie Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA), Europejska Federacja Transportorowców (ETF), Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS) oraz Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) wystosowały wspólny list do przewodniczącego Komisji Von der Leyena, wiceprzewodniczącego Schinasa, komisarz Johansson i komisarz Valean ponawiając apel do Komisji Europejskiej o realizację obietnicy zapewnienia szybkiego zejścia na ląd ludzi uratowanych na morzu przez statki handlowe i ich załogi.

"Robi się gorąco": przełomowe decyzje ONZ i MOP wywierają presje na rządy w sprawie zmiany załóg

2020-12-09

Wzrasta presja na rządy aby uznały marynarzy za "kluczowych pracowników" żeby uniknąć, w tym przedświątecznym okresie, możliwości pracy przymusowej i łamania praw człowieka w głównych łańcuchach dostaw, mówią przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF).

Wspólny list otwarty Europejskiej Federacji Transportowców (ETF) i Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA)

2020-12-07

Przed nieformalną wideokonferencją ministrów transportu UE w dniu 8 grudnia 2020 roku Europejska Federacja Transportowców (ETF) i Stowarzyszenie Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA) wzywają państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) do uznania potrzeb marynarzy w okresie świątecznym. ETF i ECSA wystosowały wspólny list otwarty.