O nas
Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ ''Solidarność''
Zobacz także: Władze KSM
Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ “Solidarność” prowadzi działalność w obronie praw marynarzy i rybaków morskich.
Jesteśmy wierni ideałom strajków sierpniowych w 1980 roku, porozumień zawartych 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku i opieramy swoją działalność na Statucie NSZZ “Solidarność”.
Znak KSM NSZZ ''Solidarność''' - Znak zrzeszenia marynarzy i rybaków.Dnia 2 grudnia 1980 roku w Szczecinie na spotkaniu Komisji Porozumiewawczych NSZZ “Solidarność” Przedsiębiorstw Gospodarki Morskiej ze Szczecina i Gdyni powstała Sekcja Krajowa Żeglugi i Gospodarki Morskiej przy Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ “Solidarność”. W dniu 8 grudnia 1980 roku Krajowa Komisja Porozumiewawcza NSZZ "Solidarność" udzieliła Sekcji pełnomocnictw do pertraktacji z rządem.
Nieszczęścia stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku, dotknęły kadrę morską NSZZ "Solidarność" i przerwały oficjalną działalność morskich struktur NSZZ "Solidarność". Wielu naszych kolegów było prześladowanych i zostało uwięzionych. Władza komunistyczna wprowadziła niespotykane w historii ustawodawstwo militaryzujące flotę handlową. Pomimo szykan, presji i zagrożeń wiele naszych koleżanek i kolegów podjęło działalność w konspiracji - niejednokrotnie kosztem życia rodzinnego i zawodowego. Po ośmiu latach cierpień, ofiar i niezłomnej walki o wolność ponownie powstała NSZZ "Solidarność".
Przełom polityczny w Polsce, jaki miał miejsce w roku 1989 dał początek nowemu systemowi gospodarczemu kierującemu się ideami neoliberalizmu. Żegluga, jako jeden z najbardziej zglobalizowanych sektorów, a wraz z nią marynarze, zmuszeni zostali do szukania rozwiązań funkcjonowania w nowych warunkach.
W tej sytuacji jednostki organizacyjne NSZZ "Solidarność" postanowiły powołać dnia 4 maja 1989 roku w Szczecinie Krajową Sekcję Morską NSZZ "Solidarność".
Nowa sytuacja żeglugi, zarówno w kraju jak i na świecie, deregulacja i prywatyzacja jakim towarzyszyła zmiana bander statków, ich własności oraz zasad zatrudniania załóg, stały się bezpośrednim powodem chęci i konieczności afiliacji w Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF).
Dnia 30 lipca 1990 roku w imieniu Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność" Prezydium KKW skierowało oficjalne pismo do Sekretarza Generalnego ITF-u stwierdzające, że na podstawie decyzji podjętej 17 lipca 1990 roku, Prezydium Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność" akceptuje afiliację Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" w ITF-ie.
Dnia 21 listopada 1989 roku Sekcja podpisała pierwsze międzynarodowe porozumienie o współpracy z norweskimi związkami zawodowymi marynarzy.
Dnia 4 grudnia 1989 roku w Rotterdamie na specjalne zaproszenie ITF-u nasi przedstawiciele reprezentowali Sekcję na pierwszym Europejskim Zjeździe Marynarzy ITF-u – Sekcja była jedyną reprezentacją związkową z państw tzw. bloku wschodniego.
Dnia 19 lutego 1990 roku Sekcja podpisała pierwszy układ zbiorowy pracy dla polskich marynarzy zatrudnionych na statkach pod banderą norweską (NIS).
Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ ”Solidarność” została afiliowana w ITF-ie dnia 1 kwietnia 1991 roku.
Przyjęcie Polski do UE wymaga udziału Sekcji w pracach Europejskiej Federacji Transportowców (ETF). W czerwcu 1999r Sekcja biorąc udział w Kongresie założycielskim ETF stała się jej członkiem założycielem.
Reprezentowanie marynarzy i rybaków, zwłaszcza zaś prowadzenie w ich imieniu działań związkowych z protestami włącznie oraz działań prawnych; spowodowało między innymi konieczność przyznania Sekcji osobowości prawnej, co nastąpiło na XIV Krajowym Zjeździe NSZZ "Solidarność" w październiku 2001 w Poznaniu.
Historia powstania Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" jest naszą dumą i stanowi trwały fundament naszej działalności.
Celem działania Sekcji jest:
- Reprezentowanie marynarzy i rybaków morskich w zakresie problematyki związanej z funkcjonowaniem branży, wobec organizacji pracodawców oraz organów administracji państwowej w uzgodnieniu z Radą Sekretariatu Transportowców NSZZ "Solidarność".
- Ścisła współpraca z innymi związkami zawodowymi oraz globalnymi i regionalnymi federacjami zawodowymi, kierując się wspólnie i demokratycznie uzgodnionymi celami i problemami.
- Działanie w interesie marynarzy i rybaków morskich we współpracy z międzynarodowymi strukturami związkowymi, a w szczególności Międzynarodową Federacją Transportowców (ITF) i Europejską Federacją Transportowców (ETF).
- Koordynowanie działań jednostek organizacyjnych NSZZ “Solidarność” zrzeszonych w Sekcji.
- Reprezentowanie marynarzy i rybaków morskich we właściwych organach i instytucjach Unii Europejskiej.
- Kreowanie i realizacja działań edukacyjnych i informacyjnych.
Sekcja realizuje swoje cele m.in. poprzez:
- Zawieranie i wypowiadanie układów zbiorowych pracy dla marynarzy i rybaków morskich oraz innych porozumień a w szczególności z pracodawcami zagranicznymi.
- Udział w działalności organizacji międzynarodowych.
- Organizowanie i kierowanie akcjami protestacyjnymi, do strajku włącznie, w przypadku naruszenia interesów pracowniczych.
- Udzielanie pomocy prawnej i podejmowanie interwencji w sprawach dotyczących zakresu działania Sekcji.
- Prowadzenie roszczeń i spraw marynarzy wynikających z marynarskich umów o pracę, układów zbiorowych pracy, porozumień ze Związkami i pracodawcami zagranicznymi. Współpracujemy z największymi Związkami Zawodowymi w ramach ITF.
- Sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy, sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podejmowanie przewidzianych prawem działań w przypadku występowania zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników, oraz zapewnianie okresowej kontroli stanowisk pracy.
- Prowadzenie usług związkowych dla marynarzy i rybaków morskich.
- Opiniowanie i inicjowanie projektów aktów prawnych z zakresu objętego zadaniami Sekcji, prowadzenie działalności badawczej w celu przygotowania opinii Sekcji wiążących się z jej działalnością.
- Tworzenie funduszy celowych, a w szczególności strajkowego, pomocy socjalnej oraz edukacji i rozwoju.
- Informowanie członków o działalności Sekcji oraz prowadzenie działalności prasowej, wydawniczej i innej medialnej.
Dla potrzeby roszczeń i innych spraw wynikających z marynarskich umów o pracę prosimy o kontakt z biurem Sekcji w Szczecinie lub Gdyni.
W skład Sekcji wchodzą dobrowolnie jednostki organizacyjne NSZZ "Solidarność" zrzeszające marynarzy i rybaków morskich.