Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

ETF i ECSA wyrażają głębokie zaniepokojenie atakami na statki handlowe na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej

2023-12-21

Europejscy armatorzy i związki zawodowe marynarzy są głęboko zaniepokojeni niedawnym wzrostem ataków na statki handlowe w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej.

Europejska Federacja Pracowników Transportu (ETF) i Stowarzyszenie Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA) wzywają do podjęcia natychmiastowych działań w celu pilnego zaradzenia tej alarmującej sytuacji. Życie i bezpieczeństwo naszych marynarzy jest zagrożone, a liczba ataków rośnie z dnia na dzień. Marynarze są bijącym sercem branży żeglugowej i niezbędna jest ich zdolność do wykonywania swoich obowiązków bez obawy o swoje bezpieczeństwo.

 ECSA podkreśla, że żegluga jest kamieniem węgielnym bezpieczeństwa Europy – od energii po bezpieczeństwo żywności i łańcucha dostaw. Ochrona kluczowych szlaków żeglugowych i międzynarodowej zasady wolności żeglugi jest niezbędna do zagwarantowania bezpieczeństwa kontynentu.

„Środki zapewniające bezpieczeństwo i dobro marynarzy mają istotne znaczenie i są niezbędne do zwiększenia bezpieczeństwa niezbędnych szlaków handlowych. Marynarze są kluczowymi pracownikami utrzymującymi łańcuchy dostaw w ruchu i zasługują na ochronę” – powiedziała Livia Spera, Sekretarz Generalny ETF.

„Niedawne ataki na statki handlowe w rejonie Morza Czerwonego są głęboko niepokojące. ECSA zdecydowanie opowiada się za wzmocnieniem struktur ochronnych zapewniających bezpieczeństwo statków handlowych przepływających przez ten obszar. Środki te mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i dobra naszych marynarzy oraz zwiększenia bezpieczeństwa kluczowych szlaków handlowych. Zachęcamy także i wspieramy wszelkie skoordynowane wysiłki, w tym dyplomatyczne, przyczyniające się do utrzymania wolności żeglugi” – powiedział Sotiris Raptis, Sekretarz Generalny ECSA.