Welcome to National Maritime Section NSZZ Solidarność

National Maritime Section NSZZ Solidarność was established on 4th of May 1989 in Szczecin, Poland due to difficult situation of Polish Seafarers working on Polish flag vessels and massive process of flagging out. The only way to secure a decent working conditions for our members was a change over from national to international level. As from 1991 a National Maritime Section NSZZ Solidarność  became a first ITF affiliate not only from Poland but also from so called “Eastern block”.

Today a National Maritime Section plays a vital role in Maritime Sector in Poland at workers and governmental level alike. National Maritime Section  belongs to the biggest Trade Union organization in Poland and is a guarantee of solid and fair partnership. We are currently a party of Collective Bargaining Agreements with Companies  mainly from Norway, Germany, UK and Cyprus and our industry specific trade Union Organizations are giving an unique service to our members.

National Maritime Section NSZZ Solidarność is a well-recognized Trade Union in Poland and abroad on ITF and ETF level as well is currently holding a both ITF Offices and Polish ITF Coordinator.

2019-08-13
IBF (International Bargaining Forum - Międzynarodowe Forum Negocjacyjne) zgadza się uznać Cieśninę Hormuz tymczasową strefą podwyższonego ryzyka
2019-08-12
ZUS ws systemu zabezpieczenia społecznego polskich marynarzy pracujących na statkach NIS
2019-08-06
Nautilius i ITF wzywają do pilnego zwolnienia zajętego brytyjskiego tankowca i jego załogi
2019-06-24
Stanowisko Rady Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" w sprawie 30-rocznicy utworzenia KSMMiR NSZZ "Solidarność"
2019-06-14
4 tysiące osób podpisało petycję w obronie portowca! Czekamy jeszcze na Ciebie.
2019-06-05
Sekcja Dokerów ITF (Międzynarodowa Federacja Transportowców) i ETF (Europejska Federacja Transportowców) wspiera NSZZ "Solidarność" GCT S.A.
2019-05-27
Porozumienie pomiędzy Polską i Norwegią w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do polskich marynarzy zatrudnionych na statkach NIS ...
2019-05-16
Marynarze i portowcy z NSZZ "Solidarność" wsparli australijskich marynarzy
2019-05-10
Livia Spera - nowo wybranym tymczasowym Sekretarzem Generalnym Europejskiej Federacji Transportowców (ETF)
2019-04-24
Nowy Biuletyn Morski Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność"
2019-04-18
Blumenthal na celowniku ITF
2019-04-09
Parlament Europejski głosuje za reformami dotyczącymi minimalnego poziomu szkolenia marynarzy
2019-04-04
Opinia Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" w sprawie projektu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o pracy na morzu
2019-03-26
Konferencja Fair Transport
2019-03-19
Europejska Federacja Transportowców (ETF) protestuje przeciwko wykluczeniu marynarzy i rybaków z dyrektywy UE.