Welcome to National Maritime Section NSZZ Solidarność

National Maritime Section NSZZ Solidarność was established on 4th of May 1989 in Szczecin, Poland due to difficult situation of Polish Seafarers working on Polish flag vessels and massive process of flagging out. The only way to secure a decent working conditions for our members was a change over from national to international level. As from 1991 a National Maritime Section NSZZ Solidarność  became a first ITF affiliate not only from Poland but also from so called “Eastern block”.

Today a National Maritime Section plays a vital role in Maritime Sector in Poland at workers and governmental level alike. National Maritime Section  belongs to the biggest Trade Union organization in Poland and is a guarantee of solid and fair partnership. We are currently a party of Collective Bargaining Agreements with Companies  mainly from Norway, Germany, UK and Cyprus and our industry specific trade Union Organizations are giving an unique service to our members.

National Maritime Section NSZZ Solidarność is a well-recognized Trade Union in Poland and abroad on ITF and ETF level as well is currently holding a both ITF Offices and Polish ITF Coordinator.

2021-01-21
Szczepienia przeciw COVID-19 dla marynarzy cd.
2021-01-12
Szczepienia przeciw COVID-19 dla polskich marynarzy
2021-01-11
2020-12-21
Życzenia świąteczno - noworoczne
2020-12-21
Agenda ONZ stwierdza, że rządy łamią prawo międzynarodowe
2020-12-17
Oświadczenie Grupy Sterującej Komitetu Uczciwych Praktyk Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF FPC SG)
2020-12-15
Morscy partnerzy społeczni zwracają się do Komisji Europejskiej o podjęcie szybkich działań dotyczących zejścia na ląd osób uratowanych na morzu
2020-12-09
"Robi się gorąco": przełomowe decyzje ONZ i MOP wywierają presje na rządy w sprawie zmiany załóg
2020-12-07
"Solidarność" dokerów nie zostawia samych. Lider związkowców w GCT wraca do pracy.
2020-12-07
Wspólny list otwarty Europejskiej Federacji Transportowców (ETF) i Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA)
2020-12-02
Międzynarodowa Izba Żeglugowa (ICS) z zadowoleniem przyjmuje rezolucję ONZ w sprawie przyznania statusu kluczowych pracowników dla marynarzy
2020-11-27
Ważne informacje dla marynarzy w sprawie przedłużania ważności morskich dokumentów
2020-11-12
Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pismo Strony Pracowników Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego w sprawie likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy
2020-11-04
Czy należysz do związku zawodowego?
2020-10-23
Zmiany w strefach ryzyka od 1 listopada 2020 roku