Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" staje w obronie dochodów rodzin polskich marynarzy

2020-10-12

Decyzja Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" nr 163/20 w zdecydowany sposób wspiera sprzeciw Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" i Strony Pracowników Zespołu Trójstronnego ds Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego dotyczący projektu likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy.

Poniżej fragment w/w Decyzji. Pełny tekst znajduje się na oficjalnej stronie KK NSZZ "Solidarność" w zakładce dokumenty - Prezydium.

Decyzja Prezydium KK NSZZ "Solidarność' w dwóch zdaniach zawiera charakterystykę zawodu i życia polskich marynarzy i ich rodzin, staje w obronie dochodów rodzin polskich marynarzy i popiera stanowisko Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" i Strony Pracowników Zespołu Trójstronnego ds Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego ws likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy. W konkluzji Decyzji Prezydium KK czytamy: "...Negatywna opinia wiąże się również z koniecznością samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne tej grupy pracowników z otrzymanego wynagrodzenia."

Decyzja Prezydium KK nr 163/20 ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw

• wtorek, 6 października 2020

"....Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie ocenia tryb prac nad projektem. Wskazany, niezwykle krótki termin na przedstawienie opinii przez partnerów społecznych jest oburzający i de facto oznacza złamanie podstawowych zasad uczciwego dialogu społecznego....

...Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zwraca szczególną uwagę,że projekt ustawy na etapie projektowania nie był konsultowany przede wszystkim ze stroną społeczną - reprezentantami marynarzy, którzy w swoim stanowisku Strony Pracowniczej Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa zwracają uwagę na szkodliwość likwidacji ulgi abolicyjnej szczególnie dla marynarzy, których tryb pracy bardzo często ogranicza możliwość podjęcia pracy zarobkowej współmałżonków. Negatywna opinia wiąże się również z koniecznością samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne tej grupy pracowników z otrzymanego wynagrodzenia."

2021-05-24
Aby powstrzymać kryzys załogi w trzeciej fali konieczne jest globalne wprowadzenie szczepionek
2021-05-14
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przeciwko wykluczeniu marynarzy z projektu Dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w UE