Szczepienia marynarzy

2021-08-02

Od początku pandemii Covid-19 Międzynarodowa Rada Pracodawców Morskich (IMEC) i Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) ściśle współpracowały ze sobą, aby zapewnić marynarzom ochronę przed koronawirusem i kontynuować wymiany załogi przy minimalnych zakłóceniach.

Podczas pandemii to właśnie marynarze zapewniali że, pomimo ograniczeń, globalny łańcuch dostaw dostarczał towary i teraz zasadniczą sprawą jest, aby ci kluczowi pracownicy byli traktowani priorytetowo jeśli chodzi o szczepionki ratujące życie.

Kilka szczepionek ostało już dopuszczonych do obrotu w różnych krajach a kolejne regularnie uzyskują oficjalne zezwolenia.

Niektóre kraje już rozpoczęły kampanie masowych szczepień i jeśli pozwalają na to zapasy szczepią także zagranicznych marynarzy w swoich portach. W tych szczepieniach prym wiodą Stany Zjednoczone ale wkrótce dołączyły do nich między innymi Kanada, Belgia, Holandia, Niemcy, Cypr i Wielka Brytania.

W globalnej walce z Covid-19 szczepienia mają kluczowe znaczenie. Dlatego właśnie IMEC i ITF zdecydowanie zalecają marynarzom zaszczepienie się  a także zwracają się do firm, aby zapewniły marynarzom, którzy chcą się zaszczepić, dokonanie tego tam, gdzie to jest możliwe.

Poniższe linki z Międzynarodowego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Morskiego (ICMA) oraz Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Ministerstwa Morskiego (NAMMA) zawierają wykaz miejsc, w których szczepionki są dostępne dla marynarzy:

ICMA: https://icma.as/vaccines/

NAMMA: https://namma.org/vaccines/

Tłumaczenie artykułu ze strony internetowej Międzynarodowej Federacji Transportowców (ITF) z dnia 26.07.2021 roku.

2021-10-15
Światowe związki zawodowe transportu mówią rządom, że sprzeciwiając się zniesieniu ograniczeń dostępności szczepionek, Zjednoczone Królestwo, Niemcy, Szwajcaria i UE przedłużają kryzys łańcucha dostaw
2021-09-30
Światowi przywódcy organizacji transportowych wzywają ONZ do zakończenia kryzysu humanitarnego pracowników łańcucha dostaw