Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Wiedza to potęga a nowe narzędzie internetowe ITF zapewni ją marynarzom

2021-08-13

Nowe narzędzie internetowe ITF pomoże marynarzom poszukującym pracy w przebiciu się przez labirynt oszustów i podejrzanych agentów załogowych.

 

W dniu dzisiejszym (od red. 02.08.2021 roku) ITF uruchamia stronę ITFShipBeSure.org, która pozwoli osobom poszukującym pracy na statkach towarowych lub wycieczkowych na potrzebny im wgląd w warunki zatrudnienia i pozwoli negocjować rozsądne kontrakty oraz pozwoli na uniknięcie niebezpieczeństwa związania się z podejrzanymi agentami załogowymi.

 

Na stronie znajduje się katalog agentów załogowych, którzy zostali ocenieni przez ITF jako zieloni (warto do nich pójść) lub czerwoni (najlepiej ich unikać). Początkowo witryna obejmie cztery kraje, które są głównymi dostawcami załóg ale zostanie rozszerzona i ostatecznie obejmie większą część świata. Krajami startowymi są Indie, Indonezja, Birma i Filipiny.

 

„Każdego roku setki marynarzy jest oszukiwanych lub okradanych przez agentów załogowych” powiedział Steve Trowsdale, koordynator inspektoratu ITF. „Nasi inspektorzy mają wieloletnie doświadczenie w identyfikowaniu nielegalnych praktyk podejrzanych agentów. Chcieliśmy przekazać tę wiedzę i umożliwić marynarzom znalezienie dobrej, niezawodnej pracy.”

 

Trowsdale ma nadzieję, że to narzędzie internetowe wyeliminuje fałszywych, nieuczciwych i niegodnych agentów.

 

Ta witryna pomaga marynarzom zrozumieć co mogą dla nich zrobić dobrzy agenci załogowi. I co mogą próbować zrobić źli. Zawiera ona szczegółowe informacje na temat tego czego powinni spodziewać się w umowie i w jaki sposób mogą się upewnić, że dostaną uczciwy kontrakt. Zawiera także linki do stron zatrudnienia operatorów statków wycieczkowych.

 

„Oszustwa mające na celu wyłudzenie pieniędzy od osób poszukujących pracy lub kradzież ich dokumentacji są coraz powszechniejsze” – powiedział Trowsdale. „ITFShipBeSure zawiera również przewodnik ułatwiający wykrywanie tych oszustw oraz regularnie aktualizowaną sekcję, która informuje o oszustwach,  o których wiemy. Złota zasada brzmi: jeśli oferta pracy wygląda zbyt dobrze aby była prawdziwa, prawie na pewno tak jest.”

 

Niektóre oszustwa wyglądają bardzo profesjonalnie i bardzo łatwo wpaść w ich pułapkę. Ale ShipBeSure zawiera także sekcję Look Up, w której marynarze mogą wyszukać statki lub znaleźć dane kontaktowe najbliższego przedstawiciela związkowego lub inspektora ITF.

 

„Najlepszym sposobem na ochronę siebie jest wiedza, tak duża jak to tylko możliwe, wiedza o statku, na którym planujesz pracować, procesie rekrutacji i warunkach” – powiedział Trowsdale. „Naszym celem jest zapewnienie tej wiedzy dzięki ShipBeSure”.

 

Tłumaczenie ze strony internetowej ITF z dnia 02.08.2021 roku.

 

Aktualności, wydarzenia

2022-01-26
Informacja dla marynarzy zatrudnionych na statkach pod banderą zarejestrowaną w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków (NIS)
2022-01-18
W 2022 roku priorytetem w sektorze morskim jest uznanie, poszanowanie i wdrożenie podstawowych praw socjalnych pracowników transportu wodnego na poziomie Unii Europejskiej (UE)
2021-12-17
Związki zawodowe i branża żeglugowa uruchamiają nowy program kwarantanny, aby zapobiec kryzysowi zmian załogi w obliczu wariantu Omicron
2021-12-13
Nowa Dyrektywa Unii Europejskiej (UE) mówi, że należy skończyć z nadużyciami wobec pracowników dorywczych
2021-12-02
Wystąpienie Strony Pracowników Zespołu Trójstronnego ds Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego do Ministra Finansów
2021-12-01
Nie zapominajmy: profilaktyka HIV powinna być nadal w centrum uwagi
2021-11-24
Krajowy Sekretariat Transportowców NSZZ "Solidarność" apeluje do Premiera RP w sprawie ubezpieczeń społecznych dla polskich marynarzy
2021-10-21
ITF potępia napaść na Inspektora ITF i wzywa do zerowej tolerancji wobec przemocy na morzu
2021-10-15
Światowe związki zawodowe transportu mówią rządom, że sprzeciwiając się zniesieniu ograniczeń dostępności szczepionek, Zjednoczone Królestwo, Niemcy, Szwajcaria i UE przedłużają kryzys łańcucha dostaw
2021-09-30
Światowi przywódcy organizacji transportowych wzywają ONZ do zakończenia kryzysu humanitarnego pracowników łańcucha dostaw
2021-08-17
Nowe wydanie Biuletynu Morskiego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność"
2021-08-13
Wiedza to potęga a nowe narzędzie internetowe ITF zapewni ją marynarzom
2021-08-10
Wystąpienie strony związkowej w sprawie podatków marynarskich
2021-08-06
Państwa, które pobierają opłaty lecz unikają zobowiązań: ITF rozszerzyła listę państw FOC
2021-08-02
Szczepienia marynarzy