Wiedza to potęga a nowe narzędzie internetowe ITF zapewni ją marynarzom

2021-08-13

Nowe narzędzie internetowe ITF pomoże marynarzom poszukującym pracy w przebiciu się przez labirynt oszustów i podejrzanych agentów załogowych.

W dniu dzisiejszym (od red. 02.08.2021 roku) ITF uruchamia stronę ITFShipBeSure.org, która pozwoli osobom poszukującym pracy na statkach towarowych lub wycieczkowych na potrzebny im wgląd w warunki zatrudnienia i pozwoli negocjować rozsądne kontrakty oraz pozwoli na uniknięcie niebezpieczeństwa związania się z podejrzanymi agentami załogowymi.

Na stronie znajduje się katalog agentów załogowych, którzy zostali ocenieni przez ITF jako zieloni (warto do nich pójść) lub czerwoni (najlepiej ich unikać). Początkowo witryna obejmie cztery kraje, które są głównymi dostawcami załóg ale zostanie rozszerzona i ostatecznie obejmie większą część świata. Krajami startowymi są Indie, Indonezja, Birma i Filipiny.

„Każdego roku setki marynarzy jest oszukiwanych lub okradanych przez agentów załogowych” powiedział Steve Trowsdale, koordynator inspektoratu ITF. „Nasi inspektorzy mają wieloletnie doświadczenie w identyfikowaniu nielegalnych praktyk podejrzanych agentów. Chcieliśmy przekazać tę wiedzę i umożliwić marynarzom znalezienie dobrej, niezawodnej pracy.”

Trowsdale ma nadzieję, że to narzędzie internetowe wyeliminuje fałszywych, nieuczciwych i niegodnych agentów.

Ta witryna pomaga marynarzom zrozumieć co mogą dla nich zrobić dobrzy agenci załogowi. I co mogą próbować zrobić źli. Zawiera ona szczegółowe informacje na temat tego czego powinni spodziewać się w umowie i w jaki sposób mogą się upewnić, że dostaną uczciwy kontrakt. Zawiera także linki do stron zatrudnienia operatorów statków wycieczkowych.

„Oszustwa mające na celu wyłudzenie pieniędzy od osób poszukujących pracy lub kradzież ich dokumentacji są coraz powszechniejsze” – powiedział Trowsdale. „ITFShipBeSure zawiera również przewodnik ułatwiający wykrywanie tych oszustw oraz regularnie aktualizowaną sekcję, która informuje o oszustwach,  o których wiemy. Złota zasada brzmi: jeśli oferta pracy wygląda zbyt dobrze aby była prawdziwa, prawie na pewno tak jest.”

Niektóre oszustwa wyglądają bardzo profesjonalnie i bardzo łatwo wpaść w ich pułapkę. Ale ShipBeSure zawiera także sekcję Look Up, w której marynarze mogą wyszukać statki lub znaleźć dane kontaktowe najbliższego przedstawiciela związkowego lub inspektora ITF.

„Najlepszym sposobem na ochronę siebie jest wiedza, tak duża jak to tylko możliwe, wiedza o statku, na którym planujesz pracować, procesie rekrutacji i warunkach” – powiedział Trowsdale. „Naszym celem jest zapewnienie tej wiedzy dzięki ShipBeSure”.

Tłumaczenie ze strony internetowej ITF z dnia 02.08.2021 roku.

2021-10-15
Światowe związki zawodowe transportu mówią rządom, że sprzeciwiając się zniesieniu ograniczeń dostępności szczepionek, Zjednoczone Królestwo, Niemcy, Szwajcaria i UE przedłużają kryzys łańcucha dostaw
2021-09-30
Światowi przywódcy organizacji transportowych wzywają ONZ do zakończenia kryzysu humanitarnego pracowników łańcucha dostaw