Krajowa Sekcja Morska
Marynarzy i Rybaków

NSZZ Solidarność

Oświadczenie Komitetu Wykonawczego Europejskiej Federacji Transportowców (ETF) dotyczące Ukrainy.

2022-04-05

Na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego ETF w Pradze w dniach 29-31 marca 2022 roku przyjęto poniższą rezolucję wzywającą do pokoju w Ukrainie.

Wojna na Ukrainie - ITF Seafarers' Trust szuka spojrzenia z morza

2022-03-25

Marynarski Fundusz Powierniczy ITF (ITF Seafarers' Trust) stara się nagłośnić wpływ wojny na Ukrainie na marynarzy poprzez realizację kolejnego projektu fotograficznego: "Wojna na Ukrainie: widziana z morza".

Piotr Duda do Sharan Burrow: Z Michałem Wołyńcem czujemy się zdradzeni!

2022-03-18

- Rozmawiałem z Michałem Wołyńcem [liderem Wolnych Ukraińskich Związków Zawodowych (KVPU); przyp red.] i czuje się zdradzony przez Ciebie i światowy ruch związkowy - napisał w liście do Sharan Burrow, sekretarza generalnego Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (MKZZ). To reakcja na skandaliczny przebieg posiedzenia Rady MKZZ, podczas której nie dopuszczono do głosu przedstawiciela ukraińskich związków zawodowych, a dopuszczono Michała Szmakowa, lidera proputinowskiej centrali związkowej FNZZR. 'Solidarność" żąda natychmiastowego wszczęcia procedury wyrzucenia Rosjan z MKZZ-tu.

Solidarność z Ukrainą: Pomogliśmy już ponad 500 uchodźcom. Ośrodki Solidarności są pełne!

2022-03-18

Blisko 350 osób, uchodźców z Ukrainy przebywa w ośrodkach Solidarności w Spale i Jarnołtówku. W ogromnej większości to kobiety z dziećmi. To znacznie więcej niż nominalne przeznaczenie tych obiektów, ale jak relacjonuje Karol Wagner ze spółki DOMS, zarządzającej ośrodkami - dajemy sobie radę. Pomogliśmy już ponad 500 osobom!

Solidarność pomaga. Skala pomocy jest imponująca, ale potrzeby są ogromne!

2022-03-18

Kilkadziesiąt lodówek trafiło do ośrodka "Ziemowit" w Jarnołtówku, gdzie przebywa ponad 125 uchodźców z Ukrainy. Sprzęt niezbędny dla naszych gości z ogarniętej wojną Ukrainy to dar regionów Śląsko-Dąbrowskiego i Podbeskidzie, stanowiący zaledwie ułamek pomocy, jaką organizują te regiony. W dwóch należących do Solidarności ośrodkach przebywa ok. 350 osób, głównie matek z dziećmi.

Wystąpienie strony związkowej w sprawie przedłużenia porozumienia pomiędzy ZUS i NAV ws. zabezpieczenia społecznego polskich marynarzy

2022-03-17

Dnia 17.03.2022 roku Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" oraz OZZOiM skierowały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o podjęcie kolejnej próby mającej na celu przedłużenie umowy polsko-norweskiej dotyczącej ubezpieczenia polskich marynarzy pracujących na statkach bander NIS / NOR w polskim systemie ubezpieczeń społecznych ZUS.

Wojna a pracownicy transportu

2022-03-10

W czasie wojny pracownicy transportu trafiają na linię frontu. Transport ma kluczowe znaczenie dla dostępu do żywności, leków i towarów a także pracy i wypoczynku a podczas wojny zależność społeczeństwa od transportu i pracowników transportu staje się jeszcze bardziej zauważalna ponieważ dostęp do żywności, lekarstw i pomocy staje się niezbędny do przetrwania.

Solidarność otworzy w Gdańsku punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy

2022-03-10

Część budynku NSZZ "Solidarność" w Gdańsku, w której znajduje się Sala Akwen razem z Salą Balkonową oraz hol przed Salą Akwen, będzie wydzielona na potrzeby punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy.

Na morzach wokół Ukrainy wyznaczono "obszary działań wojennych"

2022-03-08

Wspólna Grupa Negocjacyjna (JNG) i Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) wyznaczyły obszary na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim jako "obszary działań wojennych" co powoduje zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i daje inne uprawnienia dla marynarzy w strefie działań wojennych.

Infolinia dla ukraińskich marynarzy, portowców i ich rodzin

2022-03-08

Pod numerem telefonu +48 789869377 działa całodobowa infolinia dla ukraińskich marynarzy, portowców i ich rodzin.

Komunikat Prezydium KK NSZZ "Solidarność" w sprawie pomocy Związku dla Ukrainy

2022-03-03

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" w sposób kompleksowy uruchamia program wsparcia dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Solidarność udostępni ośrodki wypoczynkowe dla uchodźców wojennych z Ukrainy

2022-03-02

W pierwszej kolejności będą to domy wczasowe w lokalizacji Jarnołtówek i Spała, które są w stanie przyjąć godnie nawet kilkaset osób.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" jest dziś z narodem Ukraińskim

2022-03-02

Dnia 01.03.2022 roku rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Spale. Posiedzenie rozpoczęła modlitwa, również w intencji ofiar barbarzyńskiej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Polski Komitet Koordynacyjny Morskich Afiliantów ITF ds kampanii FOC i POC wspiera naród ukraiński, pracowników transportu, członków ukraińskiego związku zawodowego MTWTU i członków ich rodzin

2022-02-28

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę dnia 25.02.2022 roku Polski Komitet Koordynacyjny Morskich Afiliantów (PKKMA) ds kampanii FOC i POC wysłał do Oleg Grigoryuk - Przewodniczącego MTWTU - słowa wsparcia i zadeklarował swoją pomoc.

Stanowisko Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę

2022-02-25

W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", w obliczu rosyjskiej agresji na suwerenną Ukrainę, przesyłamy Narodowi ukraińskiemu wyrazy wsparcia w walce o wolność - czytamy w stanowisku Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".