Ostrzeżenie dla statków w rejonie Morza Sulu i Morza Celebes oraz wschodniego Sabah

2018-11-08

Filipińska Straż Przybrzeżna ostrzega przed aktywnością uzbrojonych grup pirackich w rejonie Morza Sulu i Morza Celebes oraz wschodniego Sabah. Kapitanowie statków oraz ich załogi powinni wzmóc szczególną czujność w tych rejonach.

Zatrudnienie i jakość w transporcie

2018-10-30

Europejscy pracownicy transportu są atakowani z każdej strony, zmagają się z nieuczciwą konkurencją, dumpingiem społecznym i często wyzyskiem. Rezultatem tego jest: utrata zatrudnienia, słabe warunki pracy, niepewne umowy o pracę i niskie wynagrodzenia. Można to zmienić. Pracownicy transportu w Europe łączą siły. Domagają się aby pracodawcy i politycy podjęli działania w kierunku tworzenia godnych i bezpiecznych miejsc pracy w europejskim transporcie.

Solidarność w Ryanair

2018-10-02

Informujemy, iż w ramach kampanii Fair Transport Europe, silnie popieranej przez Krajową Sekcję Morską, dołączyli do Solidarności zrzeszeni pracownicy z Ryanair.

Walka o godziwe warunki pracy dla marynarzy w UK

2018-10-02

Związki Zawodowe z UK rozpoczęły nową falę działań w celu zatrzymania spadku zatrudnienia na statkach morskich wśród rezydentów angielskich. Przez ostatnich 30 lat ilość angielskich marynarzy pracujących w marynarce handlowej spadła o 70%.

Nowy wzorcowy układ zbiorowy ITF

2018-09-28

Informujemy, iż ITF opracował nową treść wzorcowego układu zbiorowego pracy dla marynarzy na lata 2019-2020 w związku z czym w wielu przypadkach możemy się spodziewać nieznacznych zmian.

Więcej związkowego entuzjazmu

2018-08-01

Rozmowa z Andrzejem Kościkiem, przewodniczącym XVI Walnego Zebrania Delegatów NSZZ ?Solidarność? Regionu Gdańskiego

Groźba pogorszenia warunków pracy na promach

2018-05-11

Przekazujemy niepokojące informacje o działaniach norweskiego Rządu w kierunku przeflagowania statków z bandery norweskiej do drugiego rejestru norweskiego NIS. Ruch taki doprowadzi do zmiany poziomu płac z poziomu norweskiego do "międzynarodowego". Spowoduje to ryzyko utraty pracy przez setki nordyckich marynarzy.

"Marynarze z Chorwacji są skarbem narodowym w Chorwacji..."

2017-07-05

"Marynarze z Chorwacji są skarbem narodowym w Chorwacji?" - powiedział Roko Mrvica - przedstawiciel Ministerstwa Morza, Transportu i Infrastruktury z Chorwacji na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego w Warszawie w dniu 30.06.2017 roku. Poniżej przedstawiamy ogólne omówienie systemu socjalnego oraz systemu podatkowego dla marynarzy z Chorwacji w żegludze międzynarodowej.

Po 17-tu miesiącach porzucenia marynarze wracają do domu

2018-03-10

ITF z zadowoleniem przyjął fakt, że w końcu, po trwających 17-cie miesięcy sporach pomiędzy armatorem a operatorem, 11 członków załogi statku ?Agean Princes? bandery panamskiej mogło wrócić do domu w Indiach i Myanmarze. W trakcie tych sporów załoga była przetrzymywana na statku w Ajmanie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Załoga wróciła do domu mimo, że nie otrzymała setek tysięcy dolarów zaległego wynagrodzenia.

Zmiany w zapisach dotyczących stref wysokiego ryzyka oraz o charakterze działań wojennych

2018-02-20

Informujemy, iż od dnia 1 marca 2018 zmieniły się zapisy dotyczące stref o charakterze działań wojennych oraz wysokiego ryzyka. Zmiany opracowano dla układów zbiorowych typu ITF IBF lecz mają one także zastosowanie w układach zbiorowych typu TCC oraz Standard. Główne zmiany w porównaniu do obecnie istniejących zapisów dotyczą wód terytorialnych Jemenu i Somalii.

Nowe wydanie Biuletynu Morskiego

2018-02-11

Informujemy, iż jest już dostępne kolejne wydanie Biuletynu Morskiego Krajowej Sekcji Morskiej. Jak zawsze jest możliwość pobrania elektronicznej wersji tego wydania jak i wydań archiwalnych w zakładce Biuletyn Morski. Zapraszamy do lektury.

Zmiana przebiegu korytarza tranzytowego w Zatoce Adeńskiej

2017-11-05

Informujemy, iż Zjednoczone Siły Morskie (CMF Combined Maritime Forces) czyli międzynarodowe partnerstwo działające na rzecz zwalczania aktów piractwa podjęło decyzję o rozszerzeniu korytarza morskiego, patrolowanego przez jednostki marynarki wojennej.

Wyzysk dokerów w Dżakarcie

2017-10-17

Jedna z największych na świecie firm załadunkowych regularnie pogarsza warunki wynagrodzeniowe dokerów w Dżakarcie. ICTSI zmusza pracowników do wykonywanie niebezpiecznej pracy w nadgodzinach. Dodatkowo dokerom należącym do Związku Zawodowego odmówiono wypłaty wynagrodzenia co powoduje, iż w wielu przypadkach nie mają funduszy na podstawowe utrzymanie rodziny. Pracownicy portu nie mają za co posyłać dzieci do szkół i są eksmitowani z domów.

Zapraszamy nowego wydania Biuletynu Morskiego

2017-09-28

W tym wydaniu Biuletynu Morskiego proponujemy wiele ciekawych informacji z działalności Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków, a w nich między innymi o udziale Przewodniczącego Rady KSMMiR w spotkaniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które odbyło się w Szczecinie i było poświęcone Polskiej Żegludze Morskiej. Znajdziemy też artykuły o pomocy ITF dla opuszczonej załogi statku oraz o planie pracy ETF na lata 2017-2022.